Parandjenja dhe e ardhmja!

Share
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Parandjenja dhe e ardhmja!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 29/10/2012, 17:10Parandjenja pa ndonjė faktor tė jashtėm mund tė parashikojė tė ardhmen, thuhet nė njė studim nga shkencėtarė neurologė tė universitetit amerikan Northwestern, tė cilėt analizuan rezultatet e 26 studimeve tė publikuara mbi kėtė ēėshtje mes viteve 1978 – 2010.

Autorėt e studimit thonė se njerėzit kanė aftėsinė pėr tė parashikuar ngjarje tė rėndėsishme edhe pa ndonjė tė dhėnė paraprake pėr atė qė mund tė ndodhė.

Njė person duke luajtur njė lojė video nė punė, me kufje nė vesh, pėr shembull, nuk mund tė dėgjojė kur shefi afrohet. Por analizat gjatė studimit treguan se personi mund tė jetė nė gjendje pėr tė zbuluar midis 2 dhe 10 sekondave pėrpara se shefi t’a gjejė duke luajtur nė orar tė punės. Po ashtu edhe personi qė luan me letra, mund tė parandjejė se kundėrshtari i tij ka letra mė tė mira ose mė tė kėqia se ai.

Ky ėshtė quajtur ” fenomen parandjenjė”, por studiues tė tjerė thonė se nuk janė tė sigurt nėse njerėzit janė me tė vėrtetė nė gjendje pėr tė parandjerė njė ngjarje tė ardhshme pa pasur ndonjė tė dhėnė paraprake. Ata e quajnė parandjenjėn “fenomen anormal”, edhe sepse zbulimet e fundit nė fushėn e biologjisė kuantike argumentojnė nė favor tė parandjenjės si parashikuese e mundshme e sė ardhmes.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 21/2/2019, 14:48