Te ndaloni duhanin para moshes 40 vjece, ju do te fitoni 10 vjet jete!

Share
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Te ndaloni duhanin para moshes 40 vjece, ju do te fitoni 10 vjet jete!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 29/10/2012, 17:02Te ndaloni se piri duhanit perpara moshes 40 vjece , femrat mund te shpresojne te jetojne nente vjet me shume sesa ato qe vazhdojne te pijne duhan.

Nje studim I publikuar ne revisten mjekesore britanike Lancet mbi 1,2 milion femra britanike , qe kane rekrutuar midis 1996 dhe 2001 dhe duke u ndjekur deri ne 2011.

Femrat, e moshes 50 deri ne 65 vjece, jane pyetur mbi stilin e jeteses dhe gjendjes se tyre shendetesore per 3 vjet. 20% e pjesemarresve ishin duhan pirese, 28% ish-duhan pirese , ndersa 52% qe mbeteshin nuk kihsin pire asnjehere duhan.

Rezultati tregon qe duhan pireset kishin rreth 11 vjet jete gati gjysma e atyre qe nuk kishin pire duhan asnjehere . Me nje rrezik vdekjeje para moshes 70 vjece prej 24% per duhan pireset kunder 9% per jo duhan pireset.

Por studiuesit jane mbi te gjitha kapur per ate cfare ka ndodhur me femrat qe e kane lene duhanin ne mosha te ndryshme te jetes.

Ato kane zbuluar gjithashtu qe ato qe kishin ndaluar para moshes 40 vjece mund te fitoni me shume se 9 vjet jete dhe 10 vjet ato qe ndalonin para moshes 35 vjece.
Sido qe te jete mashkull apo femer, duhan piresit qe ndalojne duhanin ne nje moshe mesatre fitojne te paten 10 vjet jete .

Kjo nuk do te thote qe femrat qe pijne duhan deri ne moshen 40 vjece jane jashte rreziku .

Vdekja e parakohshme e duhan piresve eshte si fillim nga kanceri I mushkerive dhe ndaj problemeve te frymemarrjes kronike, gjithashtu dhe ndaj semundjeve kardio vaskulare.

Nese krahasojme duhan pireset qe vazhdojne ta pine dhe jo duhanpireset, rreziku I pergjithshem I parakohshem per te vdekur pothujase shumefishohet me 3. /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 21/2/2019, 14:37