Te mirat e geshtenjave!

Share
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Te mirat e geshtenjave!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 28/10/2012, 16:16Fruti i stines nuk eshte vetem nje ushqyes i mire, por i pasur edhe me vlera kozmetike.

Te pasura me krabohidrate dhe glucide, perfekte per ato qe kane nje aktivitet fizik, e perdorur qe ne lashtesi, geshtenjat jane nje frut me nje vlere te larte ushqimore qe kane vlera edhe ne fushen e kozmetikes, te cilat jane pak te njohura nga njerezit, por shume te perdorura ne qendrat kozmetike. Fruti tipik vjeshteror posedon principe aktive te cilat gjenden edhe ne pemen e geshtenjes.

Farmaceutika popullore perdorte ekstratet e pluhurit te fituara nga gjethet e geshtenjes, si minerale, per rekuperimin e te semureve por edhe per disa semundje te tjera.Perdorej per problemet e zorreve dhe per trajtimin e kolles. Persa i perket sferes estetike, ekstratet e gjethes perdoren ne wellness per trajtime rigjeneruese.

Ndersa fruti, perdoret ne qendrat e bukurise per trajtime te ndryshme estetike, qofte per lekuren dhe per floket. Tuli i geshtenjave ka vlera te ndryshme, prandaj perdoret ne pergatitjen e maskave per fytyren ne rastin e lekures me yndyr. E perdorur si baze per nje maske flokesh, i ben ato te shkelqyeshme dhe te forta. Vaji i geshtenjave eshte shume i mire per masazhe. Me pak fjale virtytet e geshtenjave jane te shumta, dhe mund ti testoni dhe vete ju duke bere maska ne shtepi shume te thjeshta. Per nje scrub do tju mjaftonte te blini pak miell geshtenje dhe ta perzieni me disa pika vaj bajamesh te embela. Perberjet per lekuren e fytyres mund ti perftoni duke shtypur tulin e geshtenjave te ziera dhe duke i shtuar me pas uje ose leng portokalli per nje maske te shkelqyer. Mjalte dhe qumesht per nje trajtim ushqyes, kos natyral per shkelqim, vaj ulliri per te hudratuar lekuren e thate.

Perberjet per floke mund ti perftoni duke perzier miellin e geshtenjave me vaj gruri. Mbajeni per 15 minuta, shpelajini me uje te vaket dhe loja u be. /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 18/2/2019, 19:49