Dashuria fshihet ne tru, e jo ne zemer!

Share
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Dashuria fshihet ne tru, e jo ne zemer!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 26/10/2012, 12:56Nėse ėshtė pėr t’u besuar shkencėtarėve nga Universiteti Concordia nė Montreal, dashuria ‘jeton’ nė pjesėn e trurit, nė tė cilėn pjesė jetojnė edhe ‘nxitėsit’ pėr alkool, bixhoz dhe narkotikė.

Shkencėtarėt kanė vėrtetuar se dashuria fshihet nė tru, e jo nė zemėr, ashtu siē mendojnė shumica e njerėzve.

Mirėpo, tashmė ata kanė shkuar njė hap tutje pėr ta vėrtetuar adresėn e saktė. Pra, nėse ėshtė pėr t’u besuar shkencėtarėve kanadezė nga Universiteti Concordia nė Montreal, dashuria ‘jeton’ nė pjesėn e trurit, nė tė cilėn pjesė jetojnė edhe ‘nxitėsit’ pėr alkool, bixhoz dhe narkotikė.

Nė fakt, ekipi i shkencėtarėve tė universiteti i pėrmendur ka dashur qė t’i lokalizojė pjesėt e trurit nga tė cilat rrjedhin ‘impulset e dashurisė’, tė cilat shkaktojnė ndjejnė ne dashurisė. U tha se kėto impulse janė tė vendosura nė pjesėn e njėjtė tė trurit, ku janė tė vendosura edhe qelizat, tė cilat reagojnė nė veset e shėnuara, duke shkaktuar varėsinė.

Jim Pfaus, udhėheqės i studimeve, profesor dhe psikolog nė kėtė universitet, thekson se ky zbulim nuk ėshtė aq i keq. “Ne nga varėsia kemi krijuar diēka tė keqe, sepse e ndėrlidhim para sė gjithash me drogėn. Por, nė fakt, ky ėshtė njė proces natyror, i cili aktivizon dėshirėn pėr diēka”. /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 21/2/2019, 14:54