Spanjė, toka ēahet mė dysh! (foto)

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Spanjė, toka ēahet mė dysh! (foto)

Mesazh nga LePuRuShJa prej 26/10/2012, 07:17Njė ēarje e tokės me gjatėsi prej 1.5 km, u shfaq papritur nė jug tė Spanjės.
Ēarja pėrfshiu rajonet e El Esparragal dhe tė Puerto Lumbreras qė ishin pėrmbytur nga shirat e rrėmbyeshėm ditėt e shkuar.

Surpriza dhe frika, janė tė mėdha pėr banorėt dhe pronarėt e banesave nė zonėn e pėrmbytur, tė cilėt nuk mund ta shpjegojnė kėtė dukuri. Vitin e shkuar, nė muajin maj, rajoni ishte goditur nga njė tėrmet 5.1R, i cili si pasojė e thellėsisė sė tij tė vogėl, qė arrinte nė 1 km, shkaktoi dėme tė mėdha.
Ndėrkohė, thellėsia e ēarjes sė tokės arrin nga 3 deri nė 5 m. Nė vendngjarje kanė mbėrritur teknikė tė shėrbimit tė qytetarit, si dhe gjeolog dhe sizmolog tė Institutit tė Sizmologjisė dhe tė Shėrbimit Kombėtar tė Gjeologjisė, tė cilėt ende nuk janė nė gjendje tė japin njė shpjegim, se cila ishte arsyeja qė shkaktoi kėtė dukuri! /BS/


E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 19/11/2018, 12:37