U zbulua Atlantida?! Apo piramida gjigande dhe Sphinx nė thellėsi tė detit nė Kubė! (video)

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje U zbulua Atlantida?! Apo piramida gjigande dhe Sphinx nė thellėsi tė detit nė Kubė! (video)

Mesazh nga LePuRuShJa prej 26/10/2012, 07:15Katėr piramida tė dimensioneve gjigande tė ngjashme me ato tė Gizės nė Egjipt, njė pavijon tempull me tre nivele, struktura me lartėsi 40 m dhe me njė gjatėsi deri nė 400 m, shumė Sphinx dhe me mijėra objekte dhe sende tė tjera “flenė” nė Hendekun e Mes-atlantikut, jashtė Cape San Antonio nė bregun perėndimor tė Kubės!

Mbetje nga pesė kanale ciklike, qė lidhen me ura tė ēojnė direkt nė atė ēka shkruante dikur Platoni nė veprėn e tij “Timoteu”: “Nė Atlantidėn e Lashtė!”

Nė realitet, citon alb-observer.com, zbulimi nuk ėshtė i freskėt… Ai ishte zbuluar nga Marina Luftarake Amerikane nė vitet 60-tė, gjatė krizės nė gjirin e “derrave” kur njerėzimi arrti njė hap pranė luftės sė III botėrore!
Njė nėndetėse bėrthamore, e cila po patrullonte nė hapėsirėn e gjirit, njoftoi shtabin e marinės luftarake pėr ekzistencėn e strukturave tė lashta.

Menjėherė kapitenit tė nėndetėses, iu dha urdhėr tė masė, tė fotografoj dhe tė hartojė zonėn e mė pas ajo u shpallė “zonė e ndaluar”!

Qė nga ai moment qetėsi!

Askush nuk foli pėr qytetin e zhytur deri nė vitin 2001, kur oqeanografėt Paulina Zalitski dhe Paul Weinzweig, pronė e kompanisė Advanced Communications Digital, me seli nė Kanada, u zgjodhėn nga Fidel Kastro tė hulumtojnė thellėsinė e ditit tė Kubės, duke ju bashkėngjitur dhe nėndetėsja bashkėkohore “Ulises”.

Nėndetėsja Robot-ROV, i ēiftit tė oqeanografėve, regjistroi imazhe mbresėlėnėse nė thellėsi 183 m. Struktura tė ndėrtuar me gur, me njė formim simetrik dhe me njė ngjashmėri perfektė me njė bllok tė plotė ndėrtesash tė qytetėrimit modern.
Anija zhytėse robotike, mblodhi njė sėrė kampionėsh prej guri, qė rezultuan tė ishin granit dhe forma dhe aranzhimi i tyre vėrtetonte ndėrhyre tė dorės sė njeriut. Ndėrtesat-strukturat, pjesa mė e madhe prej tyre nė formė piramide, njė pjesė nė formė ciklike, ndėrsa disa tė tjera ishin tė linjė tė pėrkryer, datonin sipas analizimit tė bėrė me mjetet bashkėkohore, me moshė 6.000 vjeēare, pra rreth 1.500 vjet para ndėrtimit tė piramidave tė Egjiptit!

Por, njė fakt tjetėr qė la me gojė hapur studiuesit, ishte se mbi gurėt e granitit, u gjendėn germa tė gdhendura, gjė qė do tė thotė se nė atė epokė eksitonte shkrimi gjatė momentit tė ndėrtimit tė kėtyre strukturave gjigande, si dhe njė fakt i padiskutueshėm qė mund tė pėrmbysė tė gjithė tė dhėnat e njohura deri mė sot tė historisė!E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 19/10/2018, 09:33