Jetimėt mė tė famshėm tė historisė!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Jetimėt mė tė famshėm tė historisė!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 26/10/2012, 06:52Kanė prekur fundin kur kanė qenė fėmijė - kanė mbetur jetimė, por janė rritur dhe kanė ngjitur majat.

Ka shumė artistė, politikanė, aktivistė tė tė drejtave tė njeriut nė botė, tė cilėt kanė humbur prindėrit apo kujdestarinė e tyre kur kanė qėnė tė vegjėl, por kanė arritur tė kalojnė vėshtirėsitė dhe madje tė kontribuojnė pėr shoqėrinė.

Aristoteli mbeti jetim kur ishte njė djalė i vogėl dhe u rrit nga njė kujdestar qė quhej Proksenus, i cili e edukoi nė Akademinė e Platonit.

Kompozitori i famshėm Bah, ishte fėmija i tetė i Johan dhe Maria Bah. Nė moshėn 9-vjeēare humbi tė ėmėn dhe njė vit mė vonė te atin. U rrit nga vėllai mė i madh 24-vjeēar.

Lev Tolstoi, shkrimtari dhe filozofi i famshėm rus, mbeti pa tė ėmėn nė moshėn 2-vjeēare dhe pa tė atin kur mbushi 9 vjeē.

Por, fatkeqėsitė e tij nuk pėrfunduan me kaq. Ai u rrit fillimisht nga gjyshja, e cila mė pas u nda nga jeta, mė pas nga njė teze e cila gjithashtu vdiq e mė pas nga njė teze tjeter.

Merlin Monroe lindi nga njė nėnė e pamartuar. Pėrfundoi ne jetimore nė moshėn 7-vjeēare pasi e ėma punonte dhe nuk kishte mundėsi tė kujdesej pėr tė.

Mė pas shkoi tė jetonte me tė ėmėn, por kjo e fundit u sėmur mendėrisht dhe pėrfundoi nė spital.

Merlin mbeti prapė e vetme dhe jetoi ne 9 shtėpi kujdestare dhe njė jetimore deri sa u martua pėr herė tė parė nė moshėn 16 vjeēare.

Nė njė nga kėto shtėpi, kur ishte 8 vjeē ajo u abuzua seksualisht.

Prindėrit e Xhon Lenon u ndanė kur ishte 3 vjeē. Pas moshės 5 vjeē, pas pėrpjekjesh tė dėshtuara pėr bashkimin e prindėrve si dhe njė experience tė keqe nė famijen e re me njerkun, ai u rrit nga tezja e tij me bashkėshortin tė cilėt s’kishin fėmijė.

Babai i dytė, vdiq kur ai ishte 13 vjeē, vdekje e cila ndikoi jashtėzakonisht nė jetėn e tij.

Kengėtari i njohur i “Beatles” pati njė kohė shumė tė vėshtirė nė shkollė dhe shpesh futej nė telashe, duke vjedhur nėpėr dyqane dhe duke gjuajtur trenit me gurė.

Rojard Kipling, nė moshėn 6-vjeēare bashkė me tė motrėn iu besuan shėrbimit tė kujdestarisė nė njė familje kalviniste e cila abuzoi me tė fizikisht dhe emocionalisht, ndėrkohė qė favorizonin tė motrėn.

Ingrid Bergman mbeti jetime nga nėna nė moshėn 3 vjeē dhe nga i ati nė moshėn 12 vjeē.

Pas vdekjes sė tė atit, Ingridi u la nėn kujdesin e njė tezeje tė pamartuar e cila gjithashtu vdiq brenda pak muajsh. Mė pas ajo jetoi me xhaxhain dhe famijen e tij.

Malkom X mbeti pa tė atin qė u vra nga racistėt e bardhė nė vitin 1931, e mė pas pėr shkak tė varfėrisė sė madhe dhe sėmundjes mendore tė tė ėmės, kujdestarėt socialė vendosėn ta conin nė njė jetimore. Mė vonė ai besua nė nje familje kujdestare.

Steven Jobs mbeti jetim qė foshnjė, por pati fatin tė birėsohej. /zeri/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 16/10/2018, 12:03