Dushi menyra me e mire per te larguar stresin!

Share
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Dushi menyra me e mire per te larguar stresin!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 26/10/2012, 06:37Jeni lodhur, merzitur nga rutina ditore si nė punė, shkollė, shtėpi, ngarkesė emeocionale e rėnduar, situata tensionuese, tė pini alkol ose cigare nuk janė zgjidhja mė e mirė e kėtij problemi. Mjaftojnė vetėm pesė minuta nė dush dhe do tė lironi stresin nga trupi. Uji i ngrohtė nxit hormonet e lumturisė nė momentin qė ju jeni duke bėrė dush.

Dush apo vaskė. Sipas dėshirės, qė tė dyja janė tė mira. Nė vaskė mund tė relaksoni tė gjithė trupin tuaj, njė mėnyrė mė e mirė e tė bėrit dush, por kjo nuk do tė thotė qė dushi nėsė nuk bėhet nė vaskė nuk ka efektin qetėsues pėr tė hequr stresin. Mjaftojnė vetėm pesė minuta pėr rigjenerimin e trupit dhe mendjes nga uji.

Dushi relakson shpinėn, nyjet, ndėrsa uji i ngrohtė ndikon nė krijimin e hormonit tė lumturisė i cili ju nxit disponimin. Dushi duhet tė zgjasė jo mė shumė se pesė minuta, dhe uji duhet tė jetė i vakėt. Arsyeja pse duhet tė qėndroni kaq pak, ka tė bėjė me faktin se uji i nxehtė nė pėrputhje me xhelin mund tė thajė lėkuren. /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 21/2/2019, 19:39