Ja kush janė gjashtė agjencitė e spiunazhit mė tė famshme!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Ja kush janė gjashtė agjencitė e spiunazhit mė tė famshme!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 23/10/2012, 20:20Me pėrfundimin e Luftės sė Ftohtė, CIA nuk kishte ndonjė rival. Por kjo ėshtė e gabuar. Agjencitė e spiunazhit janė gjithnjė e mė tė zėna se kurrė ndonjėherė tjetėr. Ato thjesht kanė ndryshuar emėr, strategji dhe prioritete, por kurrė nuk kanė hequr dorė nga destinacioni i tyre. Nė fakt duke filluar qė nga ridimensionimi i shėrbimeve sekrete ruse, i cili tani ka pėr detyrė ruajtjen e interesave tregtare tė Rusisė, duke vazhduar mė tej me ato kineze me spiunazhin industrial, indiane dhe pakistaneze tė impenjuara nė destabilizimin e njėra-tjetrės dhe mė pas me Britaninė e Madhe dhe Izraelin nė luftėn kundėr terroristėve islamikė.

Shėrbimi Inteligjencės tė Huaj (SVR)
Vendi: Rusia
Zona e kompetencave: Zyrtarisht, antiterrorizėm dhe mbrojtja e interesave tė tregtisė ruse. Jozyrtarisht, konsolidimi i pushtetit politik.
Aktivitetet: Rusia ka njė traditė tė mrekullueshme spiunazhi qė daton qė nga era cariste. Pas kolapsit tė Bashkimit Sovietik, e gjithėpushtetshmja e dikurshme KGB, u thėrrmua nė organizata tė ndryshme tė vogla me kompetenca shumė tė limituara. Qė kur ish-agjenti i KGB, Vladimir Putin mori pushtetin, sidoqė tė jetė, SVR ose Sluzhba Vneshney Razvedk, siē ėshtė e njohur nė Rusi, ka rikuperuar shumė nga e kaluara e saj. Spiunazhi rus brenda Shteteve tė Bashkuara, tani ėshtė kthyer nė nivelet e Luftės sė Ftohtė, besojnė zyrtarėt amerikanė. Peter Earnest, drejtori ekzekutiv i Muzeumit Ndėrkombėtar tė Spiunazhit nė Uashington, i cili ka luajtur me shumė zgjuarsi me KGB-nė ndėrkohė qė ishte operativ i CIA-s pėr mė shumė se tre dekada, ndan kėtė vlerėsim. “Ata janė aq tė rėndėsishėm sot, sa edhe nė tė kaluarėn, nė mos edhe mė shumė” thotė ai.

Ministria e Sigurisė sė Shtetit
Vendi: Kina
Zona e kompetencave: Spiunazh industrial dhe analizė datash, siguria e brendshme.
Aktivitetet: MSS ėshtė e strukturė e mbyllur si ajo e KGB-sė sovjetike, dhe ėshtė pėrgjegjėse pėr sigurinė e brendshme dhe spiunazhin e huaj. Aktivitetet e saj jashtė vendit besohet se janė tė pėrqendruara nė mėnyrė agresive kundėr Shteteve tė Bashkuara, veēanėrisht nė sektorin e saj tė industrisė sė teknologjisė sė lartė dhe teknologjisė ushtarake. Nė vend qė tė mbėshtetet nė njė grusht tė vogėl agjentėsh, MSS ka njė aset potencial tė inteligjencės dhe mbledh tė inteligjencė nė sistemet e reja tė armėve me shumė kujdes me kalimin e kohės pėrmes kontakteve personale. “Spiunazh kinez ėshtė i ndryshėm nga ai Perėndimor”, thotė Earnest. “Ne shkojmė pas sekreteve ndonjėherė; ata shkojnė pas numrave. Ata mbledhin nga pak copa tė vogla dhe i vėnė atė sė bashku. “Burimet shpesh nuk e kuptojnė se kanė bashkėpunuar me njė mision spiun tė huaj, dhe mijėra diplomatė kinezė, studentėt dhe njerėzit e biznesit qė udhėtojnė nė Perėndim, ēdo vit bėjnė spiunin i cili ėshtė tepėr e vėshtirė pėr ta zbuluar.

Kėrkimi dhe Krahu i Analizės
Vendi: India
Zona e kompetencės: Destabilimi i Pakistanit
Aktivitetet: RAW ishte themeluar nė vitin 1968 veēanėrisht pėr tė kundėrshtuar mbėshtetjen e grupeve militante pakistaneze nė Indi, por gjatė viteve ajo ėshtė rritur ėshtė bėrė njė nga shėrbimet mė tė mira botėrore tė zbulimit, me veprimtari tė gjerė duke filluar nga Pakistani, Sri Lanka, Nepal, Bangladesh dhe vende tė tjera. Ėshtė veēanėrisht aktive nė Bangladesh, ku ajo luajti njė rol kyē nė lėvizjen e kėtij vendi pėr pavarėsinė nga Pakistani. Autoritetet pakistaneze shpesh fajėsojnė RAW pėr sulme terroriste nė vendin e tyre. Edhe pse kėto akuza kanė mungesė provash, RAĖ nuk kanė njė histori pėr mbėshtetjen e grupeve militante nė Kashmir, Afganistan, dhe Sri Lanka. Vitet e fundit nuk ka qenė tė lehta pėr RAĖ. Nė vitin 1996, RAW ishte e implikuar nė njė skandal qė pėrfshin dhurimin e paligjshėm tė fondeve nė fushatat e kongresit tė SHBA.

SHĖRBIMI i INTELIGJENCĖS
Vendi: Pakistan
Zona e kompetencės: Destabilizimi i Indisė
Aktivitetet: Ndonjėherė ėshtė i pėrshkruar si njė shtet brenda njė shteti praktikisht pa kontroll, ISI ėshtė i mirėnjohur pėr kontrollin e rreptė qė ai ushtron mbi politikėn e Pakistanit dhe roli i saj nė mbrojtjen ushtarake nga opozita e brendshme. Por, ISI ka qenė gjithashtu i akuzuar se ka luajtur tė dyja palėt nė luftėn globale kundėr terrorizmit, dhe bashkėfajėsi jashtė vendit. Me propagandėn antipėrhapje indiane nė Kashmir apo financimin e separatistėve sik nė Punjab, ISI ka dėmtuar vazhdimisht stabilitetin nė Indi pėr dekada. India e ka akuzuar ISI pėr pėrfshirje nė dhjetėra sulme terroriste gjatė viteve, duke pėrfshirė sulmet nė Mumbai tė vitit 2006 qė vrau 187 vetė. Nė tė njėjtėn kohė, ISI ka punuar me SHBA dhe aleatėt pėr tė luftuar Al Kaedėn dhe Talibanėt brenda Pakistanit.

SHĖRBIMI INTELIGJENT SEKRET (MI6)
Vendi: Britania
Zona e kompetencės: Antiterrorizėm, nostalgjia e James Bond
Aktivitetet: Pas njė dekade tė shkurtimeve buxhetore gjatė “ndarjes sė paqes” vitet e pas Luftės sė Ftohtė, shėrbimi sekret i Madhėrisė sė Saj u kapur disi i papėrgatitur pėr sfidat e luftės kundėr terrorizmit. Mė 9 / 11, vetėm 30 prej agjentėve 1.600 tė MI6 ishin duke punuar ne luftėn kundėr terrorizmit. Qė atėherė, agjencia ka qenė mbi tė gjitha njė blitz i rrufeshėm rekrutimesh qė pėrfshin masa tė padėgjuar mė parė, tė tilla si marrja e reklamave nė gazeta dhe i lejon agjentėt pėr tė dhėnė intervista. Kjo ėshtė shumė larg nga koha e luftės sė Ftohtė, kur rekrutėt e fshehtė u veēuan nga Oksfordi dhe Kembrixhi si mė tė mirėt dhe tė shkėlqyerit pėr punėn e shėrbimit tė fshehtė. Pavarėsisht bukurisė sė ofensivės, MI6 ka qėnė e sulmuar nga mediat britanike pėr marrjen pjesė nė torturimi e terroristėve tė dyshuar sėbashku me CIA-n jashtė vendit. Zyrtarėt e Kremlinit kanė akuzuar gjithashtu MI6 e duke u pėrpjekur pėr tė influencuar politikėn e brendshme tė Rusisė. Aktivitetet e MI6 nuk mund tė jenė aq ekspansive siē ishin dikur, por Earnest e karakterizon kėtė si “njė ndryshim nė prioritetet” ndaj terrorizmit tė Lindjes sė Mesme, “nė vend tė njė rėnie.”

Mossad
Vendi: Izrael
Zona e kompetencave: Luftimi kundėr terriorizmit islamik, evakuimi i refugjatėve hebre
Aktivitetet: Qė kur u themelua nė vitin 1951, “Instituti,” siē pėrkthehet nė gjuhėn angleze, ka fituar njė reputacion pėr aftėsi tė jashtėzakonshme dhe agresivitet nė luftėn kundėr armiqve tė Izraelit. Disa nga arritjet e saj mė tė dukshme pėrfshijnė rrėmbimin liderit nazist Adolf Eichmann nga Argjentina nė vitin 1960, vrasjen e planifikuesve tė vrasjeve nė Olimpiadėn e Mynih 1972, dhe vrasjen e njė operativ tė lartė tė Hamasit me njė celular qė shpėrtheu nė vitin 1996. Mossad ka qenė aktiv edhe gjatė viteve nė pėrpjekje pėr tė ndihmuar refugjatėt hebrenj tė cilėt kėrkojnė tė emigrojnė nė Izrael, duke pėrfshirė edhe trasportin ajror sekret tė mijėra hebrenjve etiopian nė “Operacionin Moisiu” nė vitin 1984. Mossad ka bėrė disa lėvizje drejt njė transparence dhe hapje mė tė madhe nė vitet 1990, duke pėrfshirė publikimin e emrit tė drejtorit tė saj pėr herė tė parė./T.O/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 20/10/2018, 00:19