Tė ndrojturit ndryshojnė botėn!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Tė ndrojturit ndryshojnė botėn!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 23/10/2012, 06:51Ju duket sikur jeni disi mizantropė dhe jo tė komunikueshėm? Gaboheni! Ju dhe tė gjithė ata qė janė tė ngjashėm me ju bėni pjesė nė njė tipologji tė quajtur introvers.

Kjo ėshtė kategoria e atyre njerėzve qė preferojnė tė mos shfaqen, qė zgjedhin meditimin nė vend tė aksionit, maturinė pėrballė rrezikut, vetminė nė vend tė shoqėrizimit, po pikėrisht prej kėsaj kategorie njerėzore kanė pasur fatin e madh dhe tė veēantė qė tė lėnė njė gjurmė, se kanė arritur tė ndryshojnė botėn dhe rregullat e saj. Njė prej tyre ėshtė edhe Albert Ajnshtajn.

Lidhja mes introversit dhe gjenisė rrėfehet nė njė libėr super tė shitur, tė shkruar nga Susan Cain me titull «Quiet» (Qetė) dhe me nėntitull “Fuqia e introversėve nė njė botė qė nuk pushon sė foluri”. Autorja, e cila ėshtė studiuese nė fushėn e drejtėsisė, duket se edhe vetė ėshtė pjesė e kėsaj kategorie njerėzish, tė cilėt i ka vėnė nė qendėr tė studimit tė saj.

Pėr tė realizuar kėtė studim, Cain ka bėrė njė kėrkim tė gjerė duke i koordinuar tė dhėnat me ekspertė tė temperamentit nė psikologjinė e evolucionit, pėr tė kuptuar se si ėshtė e mundur se ndėrsa introversėt pėrbėjnė 30-50 pėr qind tė popullsisė nė SHBA dhe mė tepėr se gjysmėn nė Europė, tė jetė mė dominues ai qė autorja e definon ‘ideali i estroversit’ – qė nga ekzibicionet nė Facebook, apo nė shkollė, ku mėsuesja predikon interaksionin dhe punėn nė grup.

Sipas saj, i ndrojtur, nė fakt nuk ėshtė njė person qė i nėnshtrohet diktatit, por njė person qė i trembet poshtėrimit apo mosaprovimit social. P.sh, njė estroverse e ndrojtur ėshtė Barbra Streisand, e cila ka njė karakter tė hapur dhe tė komunikueshėm, por me frikėn gjatė daljes nė njė skenė, apo njė introvers jo i ndrojtur mund tė quhet Bill Gates, tip i rezervuar dhe i mbyllur, por qė ndjek nė mėnyrė tė vendosur idetė e tij duke mos u ndikuar nga kushtėzimet e jashtme.

Pra, introversėt janė ata persona, qė si rezultat i vuajtjes nga ankthi rreth konflikteve dhe stimujve tė botės sė jashtme, mbyllen nė vetvete. Por pikėrisht nė sajė tė tėrheqjes sė tyre dhe joprotagonizmit, lindin rezultate tė jashtėzakonshme qė lėnė gjurmė nė botė. /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 19/10/2018, 09:56