Dėshirat fisnike dhe kuptimi i tyre!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Dėshirat fisnike dhe kuptimi i tyre!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 22/10/2012, 17:39Dėshira nuk ėshtė dhe nuk mund tė konsiderohet si diēka grabitqare, se ajo s’ėshtė vetėm interes pėr vete. Ajo ka njė dimenzion tjetėr nga posedimi kurr zemra kėrkon tė zgjėroj mundėsitė jetėsore tė tjerėve, tė tėrė botės. Tanimė fuqia e dėshirės del nga korniza e ngushtuar dhe kufijtė e saj ēojnė drejt lumturisė sė njerėzimit. Asnjė nevojė pėr ēkadoqoftė nuk ka vlerė nėse nuk e dėshirojmė. Vlera i jepet nga momenti kurr dėshirohet njė gjė. Kjo dhėnie vlere gjėrave qė ka nevojė njeriu apo i lakmon t’i ketė, ēon drejt lėvizjes para dhe lėviz njerėzimin drejt pėrparimit.

Tė dėshirosh atė qė ke nevojė, atė qė tė shtyn tė ecish pėrpara, atė qė krijon lumturi ėshtė tė dėshirosh jetėn; nė tė kundėrtėn, stagnon, je kundėr jetės. Pėrsėris se njeriu nuk don diēka pėr vlerėn qė ajo ka nė vete, vlera e saj lind nga momenti kurr lind dėshira pėr t’a pasur. Nė kėtė rradhitje ia vlen edhe dėshira pėr transformim, pėr ngritje niveli jetėsor dhe kėshtu dėshira sublimohet sė bashku me njeriun se kalon nė njė gjendje tė pėrgjithėshme mė tė kėnaqshme dhe vazhdon pa u ndalur tė ngjitet drejt mirėsive qė i lakmon, qė ia kėnda e sidomos kurr flasim pėr dėshirė qė lidhet pėr tė ndihmuar tjetrin. Natyrisht, dėshira nė vete mund tė pėrmbaj lakmi e kėndje tė turbullta morale e kjo nga momenti kurr ajo shkon drejt bėrjes dėm por, pėrsėris se dėshira e tillė nuk shkon larg e venitet se nuk ka qėndrueshmėrinė e duhur.

Ajo nuk sjellė lumturi, nuk sjellė jetė dhe prandaj shkrihet nė pjesėn dėrmuese pa i kaluar kufijtė e idesė. Mund tė dallohen disa momente tė dėshirave johumane por ata, nuk janė tė qėndryeshme dhe ngulmi pas njė dėshire dėmtuese shoqėrore nuk sjell lumturi pėr dėshiruesin; pėrkundrazi ajo zhyt nė mjerim gradual e pendim dhe pra, njeriu i aftėsuar me koshiencė nuk pajton me dėshirė keqbėrėse sepse nuk ka vend nė shpirtin e tij. Ėshtė e qartė dhe themi se ēdokush bėnė keq pa dashur. Shpesh pėr shembull dashuria shkakton dhimbje tė palėve, tė parės, tė dytės tė tretės po edhe mė larg. Por kjo nuk ėshtė shkak qė tė mos duam, mos tė dėshirojmė. Nėse nė kodin moral egzistojnė rregulla, ato respektohen ose jo ėshtė ēėshtje tjetėr. Konsiderohet, por jam plotėsisht dakord se moralisht ėshtė tejet degradues fakti tė vėsh nė vepėr dėshirėn pėr gruan e tjetrit, por vallė nėse edhe ajo e ka tė njėjtėn dėshirė dhe palėt e plotėsojnė atė, ku ėshtė e keqja? Them, ėshtė dėm i rėndė moral por kjo ndėrron nga shoqėri nė tjetėr dhe gjithėmonė do tė ngel ēėshtje diskutabile. Ėshtė ky njė shembull jo i rrallė nė botė, andaj, nuk mundemi t’i ndalojme njerėzit tė kenė dėshirė pėr atė dhe ato qė duan e qė kanė nevojė. Pjesa tjetėr ngelėn nė barėn dhe ndėrgjegjen e atyre qė dallojnė dhe thejnė moralin e etikėn e grupit qė i takojnė.

Kjo ka tė bėjė gjithashtu me pėrmbajtjen dhe satisfakcionin e dėshirave qė hyn nė frymėn edukative tė formimit tė personalitetit ku rol luajnė shum faktorė shoqėror e psikologjik. Tė dėshirosh dhe tė vėndosh nė vepėr plotėsimin e dėshirės qė nuk pėrkon me edukatėn dhe moralin e grupin ku bėnė pjesė pėrmbledh faktorė tė tjerė shoqėror e karakterial qė ēojnė drejt respektit (ose mosrespektit) tė ndjenjave dhe parimeve nė kėmbė e kjo bartė nė njė kėndvėshtrim tjetėr tė dėshirės… /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 16/10/2018, 12:06