Alkooli demton me shume femrat!

Share
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Alkooli demton me shume femrat!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 19/10/2012, 12:39Alkoolizmi vret mė shumė dhe mė shpejt se sa duhanpirja, ndėrsa alkooli duket se ėshtė mė i dėmshėm pėr fermat se sa pėr meshkujt.

Kėto ishin pėrfundimet e njė studimi, tė zhvilluar nga njė grup akademikėsh nė Gjermani, qė morėn nėn shqyrtim pėr 14 vite me radhė njė grup prej 149 tė rriturish me probleme me alkoolin, transmeton TCH.

Tė dhėnat treguan se jetėgjatėsia e tyre ishte pothuajse 20 vjet mė e shkurtėr se sa jetėgjatėsia e popullsisė sė pėrgjithshme.

Personat e alkoolizuar kanė njė jetė dukshėm mė tė shkurtėr edhe se vetė duhanpirėsit, qė kanė njė jetė mesatare prej vetėm disa vitesh mė tė shkurtėr se sa jetėgjatėsia mesatare kombėtare.

Njė tjetėr e dhėnė e befasishme e studimit ishte se jo tė sekset reagojnė njėsoj ndaj alkoolit.

Gratė e alkoolizuara kanė njė shpeshtėsi vdekje 4.6 herė mė tė lartė se sa mesatarja, ndryshe nga meshkujt, niveli i vdekshmėrisė sė tyre ėshtė dukshėm mė i ulėt.

”Tė dhėnat klinike tregojnė njė numėr mė tė madh personash tė alkoolizuar, qė vdesin mė herėt se personat e tė njėjtės moshė. Ndonėse studimet duhet tė thellohen nė kėtė fushė, duket se ka njė ndryshim mbi mėnyrėn se si secila gjini vuan pasojat e alkoolizmit”, deklaroi Ulrich John, profesori i Universitetit Mjekėsor tė Greifsvaldit./graviteti/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 21/2/2019, 14:37