Shkrimtaret, me te rrezikuarit nga vetevrasja!

Share
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Shkrimtaret, me te rrezikuarit nga vetevrasja!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 19/10/2012, 12:38Nė bazė tė ekspertėve qė kishin studiuar mė shumė se njė milion persona, kreativiteti shpeshherė ndėrlidhet me sėmundje mendore, e personat mė tė ekspozuar janė shkrimtarėt.

Nė bazė tė hulumtimeve qė ishin bėrė nga Instituti Karolinska nė Suedi, shkrimtarėt janė mė tė rrezikuarit nga ankthet dhe ērregullimet bipolore, skizofrenia, depresioni dhe keqpėrdorimi i narkotikėve.

Mundėsitė qė shkrimtarėt tė kryejnė vetėvrasje janė dy herė mė tė mėdha nė krahasim me njerėzit e rėndomtė. Valltarėt dhe fotografėt kanė mė shumė gjasa tė preken nga ērregullimi bipolar.

Shkencėtarėt thonė se rezultatet e tyre hedhin dritė nė ērregullimet mendore, qė nga tani duhet tė shikohen mė ndryshe. “Kjo mėnyrė e ekspozimit dhe fenomenet qė ndėrlidhen me sėmundjet mendore hapin rrugė pėr shėrimin e tyre. Me kėtė rast, mjeku dhe pacienti mund tė arrijnė njė marrėveshje se ēfarė duhet shėruar dhe me ēfarė ēmimi”, thotė dr. Simon Kyaga, njėri nga pjesėmarrėsit nė kėtė hulumtim. /Telegrafi/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 21/2/2019, 14:36