Edhe fjalėt dhembin!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Edhe fjalėt dhembin!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 15/10/2012, 14:40Ballafaqimi me heshtjen e personit qė dashurojmė mund tė jetė njė pėrvojė e dhimbshme. Frustrimi i shfaqur shkaku i injorimit mundet tė dhembė mė shumė se sa cilado fjalė e thėnė. Edhe pse nganjėherė ėshtė kontradiktore, heshtja ėshtė argumenti mė i fortė qė e kemi:

Mos flisni, vetėm dėgjoni
Pasi ta keni dėgjuar se ēfarė ka pėr tė thėnė i dashuri juaj, ndani pak kohė tė mendoni rreth asaj se ēfarė nė tė vėrtetė ju ka thėnė. A ia vlen nė tė vėrtetė tė grindeni dhe tė fjaloseni, rreth njė teme, rreth sė cilės keni ‘ngecur’. Nėse pėrgjigjja ėshtė pozitive atėherė temėn fillojeni kur tė dyja palėt tė jeni tė qetėsuar.

Nuk do tė ndiheni keq pėr atė qė nuk e keni thėnė
Nėse gjatė kohės sa jeni tė zemėruar dhe mbani gojėn mbyllur, mė vonė nuk do t’i bini pishman pse keni mbajtur gojėn e mbyllur, sepse fjalėt qė mund t’i thoni gjatė kohės sa jeni tė zemėruar dinė tė jenė shumė poshtėruese dhe pėrvėluese.

Frymėmarrja dhe numėrimi
Para se tė reagoni ashtu siē nuk do tė dėshironit - merrni frymė thellė dhe numėroni deri nė dhjetė. Nė kėtė mėnyrė do tė keni mundėsinė qė tė ndani kohė tė mjaftueshme pėr t’u qetėsuar dhe pėr t’i zgjedhur fjalėt qė do t’i thoni. Ndoshta kur e gjithė kjo tė pėrfundojė dhe do ta kuptoni se pėr ēfarė nė fakt jeni nervozuar, nė fakt nuk ia ka vlejtur t’i shpenzoni nervat.

Heshtja nganjėherė ėshtė mė e zėshme se sa vetė fjalėt
Kur dy njerėz tė grinden apo tė fjalosen, zakonisht qė tė dy dėshirojnė tė kenė tė drejtė, prandaj shpeshherė ndodh qė ana e kundėrt tė mos ju dėgjojė fare atė se pėr ēfarė po flisni, por vetėm ėshtė e pėrqendruar rreth asaj se ēfarė ai ka pėr tė thėnė. Nėse nuk dėgjoni njėri-tjetrin, atėherė kjo do tė jetė e vėshtirė pėr t’ju shkuar pėr dore - ka shumė gjasa qė gjatė kohės sa ju heshtni ana tjetėr qo t’i rishikojė hapat e vet dhe do tė mundohet saktė tė kuptojė se ku ka gabuar. /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 20/4/2018, 11:01