A mund ta zgjedhim ate qe duam?!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje A mund ta zgjedhim ate qe duam?!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 14/10/2012, 18:42Rreth 77% e njerėzve besojnė se nuk mund ta zgjedhim personin nė tė cilin do tė dashurohen. Kur bėhet fjalė pėr t’u dashuruar, ėshtė e vėshtirė ta parashikoj mė pse, kur dhe nė kė do tė dashurohemi, apo jo?

Nganjėherė dashurohemi kalimthi, e nganjėherė shfaqen ndjenja tė thella sa nėse nga ajo lidhje nuk ka dobi do tė mbetemi zemėrthyer dhe tė pikėlluar. Mė pas, nė ndihmė vijnė shoqet, duke thėnė se kjo nuk ėshtė gjė, se ai tipi ishte njė majmun dhe se nuk ėshtė i vetmi djalosh nė botė.

Sipas studimeve mė tė reja, as ndjenja. e tė qenit tė dashuruar nuk zgjat pėrjetėsisht. Nė fakt, nė njė anketė (nė tė cilėn kishin marrė pjesė 2 000 tė anketuar) kanė zbuluar se njeriu mesatarisht dhe sinqerisht dashurohet vetėm katėr herė gjatė jetės sė tij. Nė bazė tė po tė njėjtit studim, 33% e tė anketuarve i kanė qėndruar besnik dashurisė sė parė.

Rreth 61% e tė anketuarve vajtojnė pse kanė lėnė t’u largohet dashuria nga dora. Nė anėn tjetėr, ėshtė zbuluar se 41% prej nesh dashurohet nė personin qė nuk guxon apo nuk do tė duhej tė dashurohej, e kėtė ka tė tillė qė e pėrsėritin edhe mė shumė se njė herė tė vetme.

Nė listėn e ‘dashurisė sė ndaluar’ ishin partneri apo partnerja e shokut mė tė mirė, e nė disa raste janė pėrmendur madje edhe prindėrit e shokut apo shoqes mė tė ngushtė. /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 10/12/2018, 03:20