10 martesat mė jetėgjata tė Hollywood-it!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje 10 martesat mė jetėgjata tė Hollywood-it!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 13/10/2012, 18:32



Nė listė janė yje tė kalibrit tė rėndė si Tom Hanks, Dustin Hoffman, Meryl Streep, Jeff Bridges, Ron Howard. Edhe pse mbreti ngelet Kirk Douglas.

Aktori i njohur, Danny DeVito ėshtė ndarė nga gruaja e tij pas 30 vitesh martesė. Aktori 67 vjeēar ishte martuar me aktoren e ‘Cheers’, Rhea Perlman, 64 vjeē, nė vitin 1982 dhe kanė tre fėmijė tė rritur, Daniel, 25 vjeē, Grace, 27 vjeē dhe Lucy, 29 vjeē. Ēifti kishte dalė sė bashku mė telekomedinė Taxi dhe mė vonė u shfaq nė filmin komedi, Matilda. Danny dhe Rhea kishin themeluar sė bashku kompaninė Jersey Films, qė ka prodhuar filma tė tillė si Pulp Fiction dhe Garden State. Njė zėdhėnės i aktorit konfirmoi ndarjen, por nuk komentoi mė shumė. Sė shpejti Danny DeVito do jetė i pranishėm nė ekranet e mėdha nė krah tė Arnold Schwarzenegger pėr vijimin e filmit tė njohur “Binjakėt”. E meqė Danny DeVito doli nga top-lista, ne po iu prezantojmė 10 martesat mė jetė gjata tė Hollivudit.

Tom Hanks & Rita Wilson
“S’ka asnjė lloj zėvendėsimi pėr njė dashuri tė madhe qė thotė: Pavarėsisht se ēfarė gabimesh ke bėrė, ti je i mirėpritur nė kėtė tavolinė”. Kjo ėshtė deklarata e Tom Hanks pėr dashurinė dhe martesėn me aktoren e njohur, Rita Wilson. Pas 24 vitesh si njė ēift i suksesshėm i Hollivudit, aktorėt e njohur nuk tregojnė asnjė lloj lodhjeje me njėri-tjetrin. Ata janė takuar nė vitin 1981, por vetėm shtatė vite mė vonė do t’i thoshin “po” njėri-tjetrit. Nė 30 prill tė vitit 1988 ata u martuan dhe tani kanė dy fėmijė, Chester dhe Truman. Ēifti ėshtė shumė aktiv nė aktivitetin e bamirėsive, shpesh duke organizuar edhe fonde qė pėrfshijnė ēifte tė tjera tė Hollivudit.

Dustin Hoffman & Lisa Gottsegen
Edhe pse nė njė intervistė deklaroi se martesa “i dukej qė gjė jo natyrale”, nuk mund tė thuhet qė Dustin Hoffman nuk ka luftuar pėr tė mbajtur pranė gruan e tij (tė dytė) avokaten Lisa Gottsegen. Ēifti ėshtė martuar nė tetorin e 1980-ės dhe kanė 4 fėmijė: Edward Jacob (1981), Rebecca (1983), Geoffrey Maxwell (1984) dhe Alexandra Lydia (1987).

Meryl Streep & Don Gumme
Diva Meryl dhe skulptorja Don Gummer i thanė “po” njėri-tjetrit mė 15 shtator 1978. Rezultati: 34 vite lumturi dhe tre fėmijė: Henry, Mamie, Grace (edhe kjo aktore) dhe Louisa. Sekretin e kėsaj martese tė gjatė e ka shpjeguar vetė Streep: “Burri im e kupton nevojėn pėr tė krijuar gjėra…Mendoj se ėshtė e rėndėsishme tė kesh pranė njė njeri qė ndan tė njėjtat vlera si ty”.

Jeff Bridges & Susan Geston
Edhe pse kanė kaluar 35 vite martesė dhe nuk e ndjejnė fare. Ēifti ėshtė takuar gjatė xhirimeve tė filmit “Skandal”, ku gjatė kėsaj kohe Geston po punonte si kameriere pėr tė paguar kolegjin. Duke folur pėr takimin e tyre tė parė aktorja ka thėnė: “Pata menjėherė ndjesinė e tė qenit si nė shtėpi, gjeta njė vend qė mė takonte”. E ē’tė kėrkosh mė shumė?

Ron Howard & Cheryl Alley
Regjisori me famė planetare, nuk mund tė mos martohej me tė dashurėn e tij tė liceut: aktoren dhe shkrimtaren Cheryl Alley, qė e dėrgoi para altarit mė 7 gusht 1975. Nė vitin 2006, i pyetur se cili ka qenė suksesi i tij mė i madh, Howard u pėrgjigj: “Duke punuar vazhdimisht nė njė nivel tė lartė nė kinema dhe nė televizion dhe duke ruajtur njė jetė tė pasur familjare. Katėr fėmijėt e ēiftit: e mrekullueshmja Bryce Dallas, binjakėt Jocelyn Carlyle dhe Paige Carlyle dhe Reed Cross.

Sissy Spacek & Jack Fisk
Mes Sissy Spacek dhe drejtorit tė artit Jack Fisk dashuria shpėrtheu nė vitin 1973 gjatė xhirimeve tė filmit “Badlands”. Nga aty , duke kaluar tek lulet tek altari hapi ishte i shkurtėr: u martuan mė 12 prill 1974.

Christopher Plummer & Elaine Taylor
Pėrpara se tė gjente gruan e duhur, aktori kanadez (sot 83 vjeē) iu desh tė bėnte disa tentativa. Nė 1956 u martua me Tammy Grimes, ndėrsa nė vitin 1962 u bashkua me gazetaren angleze Patricia Lewis, me tė cilėn u divorcua 5 vite mė vonė. Nė vitin 1970 mė nė fund erdhi turni bashkėshortes sė tij aktuale, aktorja Elaine Taylor, qė e njohur gjatė xhirimeve tė filmit “Lock Up Your Daughters!”. Nė autobiografinė e tij Plummer ka rrėfyer se larg Elaine ndihet bosh dhe i drepresuar.

Martin Sheen & Janet Templeton
Aktori dhe regjiori amerikan u martua me Janet Templeton, gjatė viteve studenteske, nė 1961. Ēifti ka katėr fėmijė, tre djem njė vajzė, tė gjithė tė impenjuar si aktorė: Charlie Sheen, Emilio Estevez, Ramon Estevez, Renée Estevez. Sa pėr kroniknė, sot janė edhe gjyshėr tė shtatė nipave.

Alan Alda & Arlene Weiss
Aktori qė u bė i famshėm nė vitit ‘70-tė me serialin tv M*A*S*H (pa harruar filmat me Ėoody Allen) u martua me fotografen dhe muzikanten Arlene Weiss mė 1957, njė vit mė vonė pasi ishte diplomuar nė kolegj. Edhe nė kėtė rast martesa 55-vjeēare ka dhėnė njė rezultat tė mirė: tre djem dhe shtatė nipėr.

Kirk Douglas & Anne Buydens
Spektri i martesės mė jetėgjatė nė Hollywood u takon atyre: plot 58 vite! 95 vjeēari Kirk u martua me Anne Buydens nė vitin 1954, tre vite pas divorcit me gruan Diana Dill (mamaja e Michael Douglas). Nė vitin 2004, me rasti e 50-vjetorit tė martesės sė tyre, ēifti rishkėmbeu sėrish unazat para mė shumė se 300 tė ftuarve./T.O/



E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 16/10/2018, 12:28