Xhaketa qė fal njė “pėrqafim” sa herė merr njė “like” nė Facebook!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Xhaketa qė fal njė “pėrqafim” sa herė merr njė “like” nė Facebook!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 9/10/2012, 09:48Nėse deri mė tani njė ‘like’ nė Facebook nuk iu ėshtė dukur real sa duhet, tani mund ta ndjeni edhe fizikisht kur dikush pėlqen diēka tuajėn nė rrjetin social.

Njė studente amerikane ka realizuar njė xhaketė shumė tė veēantė, qė e pėrqafon personin qė e ka veshur sa herė ai merr njė ‘like’ nė faqen e vet tė rrjetit social super tė populluar, tashmė me mbi 1 miliard pėrdorues.

E dizajnuar nga studentja Melissa Chow, xhaketa e pagėzuar me emrin ‘Like-A-Hug’, ėshtė njė mėnyrė pėr tė shkurtuar akoma edhe mė tepėr distancat, gjė qė ka mundėsuar deri mė tani edhe rrjeti social Facebook, duke bėrė tė mundur qė pėrqafimet apo afeksionet tė bėhen edhe tė prekshme dhe reale direkt nė trup.

Veshja ėshtė e krijuar nė mėnyrė tė tillė qė reagon sapo njėri nga miqtė tuaj nė Facebook bėn ‘like’ pėr njė foto, video apo status nė rrjetin social. Kėshtu, xhepat e ajrit brenda xhaketės fryhen nė momentin kur telefoni celular me tė cilin ėshtė lidhur veshja merr njė sinjal se njė faqe ka marrė ‘njė pėlqim’.

Sipas autores sė projektit tė veēantė, xhaketa ‘Like-A-Hug’ lejon qė ta ndiejmė ngrohtėsinė, inkurajimin apo mbėshtetjen nga miqtė tanė nė ēdo kohė dhe kudo, duke marrė pėrqafime tė vėrteta dhe tė prekshme. /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 19/10/2018, 09:40