10 vendet qe nuk duhet t'i vizitoni kurre ne jete!

Share
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje 10 vendet qe nuk duhet t'i vizitoni kurre ne jete!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 5/10/2012, 11:09Cilat vende nuk do te donit te vizitonit kurre? Nuk eshte aq e veshtire per t'i ditur, madje me e thjeshte sesa mendoni. Bota eshte e bukur ne shume vende por ka edhe vende te rrezikshme apo te shemtuara qe udhetimi do t'ju shkonte kot.

Pra kur t'i merrni vesh keto vende perpiquni t'i qendroni sa me larg, jo vetem per arsye estetike por edhe per te shmangur rreziqet e panevojshme. Ne po ju tregojme kete liste dhe vendosni vete nese deshironi t'i vizitoni keto vende apo jo.

1) Rruga e vdekjes ne Bolivi. Keni degjuar ndonjehere te flitet per Yungas Road ne Bolivi? Eshte nje rruge qe do t'i shkaktonte kriza edhe piloteve me te mire dhe mjafton ta shihni ne fotografi per ta kuptuar. Ne fakt eshte percaktuar si 'Rruga e Vdekjes' per shkak te nivelit te larte te rrezikut.

Rruga e Vdekjes eshte e gjate 61 km dhe lidh LaPaz me Coroico, ndodhet ne rajonin Yungas, nga ka marre edhe emrin dhe cdo vit sipas llogarive, ka nje numer mesatar viktimash nga 200-300. Kushtet e keqija te rruges, te ndertuar nga te burgosurit paraguaiane ne vitin 1930, si edhe shirat qe e bejne rrugen te rreshqitshme jane faktoret kryesore per aksidentet ne kete rruge.

2) Kopshti i helmeve ne Angli. Keni degjuar per nje kopesht helmesh ne Angli, apo per Alnwick Poison Gardens? Eshte nje vend i vecante, ne pamje te pare duket si nje kopesht botanik por eshte teresisht ndryshe ne te vertete. Sepse ne brendesi te tij ndodhen vetem bime helmuese, disa aq shume te rrezikshme sa mjafton te bine ne toke per te vrare nje njeri.

Natyrisht qe kopshtet i pelqejne si femijeve dhe te rriturve, por ju keshillojme qe nese e vizitoni kete vend t'i mbani duart ne vend dhe po ashtu iu themi se disa bime helmuese, nese perdoren ne sasine e duhur mund te kene edhe funksion mjekesor.

3) Ishujt Izu ne Japoni. Ishujt Izu jane nje arkipelag ishujsh vullkanike qe i perkasin rrethit administrativ te Tokyos. Me i madhi i ishujve Izu eshte Oshima dhe ka nje te vecante jo shume komode, banoret levizin gjithmone me maske anti-gaz me vete sepse eshte rreziku qe vullkani te rinise aktivitetin, llava te shpertheje dhe ajri toksik te populloje zonen. Ne fakt popullsia eshte evakuuar ne vitet 1953 dhe 2000 por u rikthye ne ishull ne vitin 2005.

4) Vorbulla plehrash ne Paqesor. "Great Pacific Garbage Patch", apo sic njihet ndryshe vorbulla e mbeturinave, eshte saktesisht ajo qe kuptohet nga emri. Nje rotacion grumbujsh plehrash ne veri te Oqeanit Paqesor, aq i madh sa mund te kaloje, ne permasa, edhe shtetin e Teksasit. Plastike, ujera te zeza, mbeturina, qese qe transportohen nga rrymat, me pak fjale nje spektakel i trishte dhe zhgenjyes.

5) Porta e Ferrit ne Turkmenistan. Te shkoni ne porten e ferrit eshte e mundur, mjafton te shkoni ne Turkmenistan ose me sakte ne Derweze. Ne vitin 1971 nje skuader gjeologesh u angazhuan te hapin token per te kerkuar nafte dhe u perballen ne fakt me nje shpelle te madhe te mbushur me gaz natyror. I tere terreni u rrezua, duke lene vetem nje vrime me diameter nga 50 ne 100 metra ne brendesi te se ciles, prej me shume se 30 vitesh ajri vazhdon te digjet.

6) Miniera Asbestos ne Kanada. Miniera Asbestos ndodhet ne Kanada dhe na besoni se, nuk do te deshironit te shkonit kurre. Sepse eshte nje vend i pasur me minerale qe rezistojne ndaj temperaturave te larta por, nga ana tjeter shkaktojne semundje te renda si kancer dhe probleme fizike. Eshte aq i rrezikshem sa Bashkimi Europian ka ndaluar shperndarjen e mineraleve te minieres Asbestos.

7) Ishulli i krokodileve ne Myanmar. Ne Myanmar gjendet ishulli Ramree, apo ishulli i banuar nga shume krokodila. Jo krokodila normale, por specia qe konsiderohet si me e rrezikshmja ne bote.

Pra, nese keni vendosur te vini ketu per vizite mesojeni se do te jeni mysafiret e mbi 1000 krokodilave te medhenj ujore, qe jane shume mikprites dhe gjigande, por mbi te gjitha te uritur.

8) Vullkani i baltes ne Azerbajxhan. Ne Azerbajxhan ka vullkane ende aktive, por jo si vullkanet qe jemi mesuar te shohim ne, me shperthime te llaves portokalli ne qiell dhe shkembinjte qe mbeten pas shperthimit. Jo, ne Azerbajxhan ka vullkane balte dhe ka me qindra. Shperthejne here pas here dhe nuk jane kondiseruar si shume te rrezikshem.

9) Tjetersimi ne Cernobil. Mjafton nga percaktimi i emrit per te kuptuar se nuk eshte ndonje vend i lumtur.

Cernobili ne Ukraine, eshte vendi i nje shperthimi nuklear qe edhe sot shkakton te dridhura dhe shume probleme te renda popullsise qe jeton apo jeton prane. Sot konsiderohet si 'zona e tjetersimit' dhe eshte njerrip qe rrethon Cernobilin rreth 30 km i gjate dhe eshte rregulluar nga komiteti i ministrive qe duhet te menaxhojne urgjencen.

10) Ishulli i gjarperinjve ne Brazil. Ishulli Queimada Grande ne Brazil quhet ndryshe edhe ishulli i gjarperinjve.

Domethene e kuptuat arsyen perse asnje njeri nuk jeton ketu? Per cdo meter katror ne ishull ndodhen nga 1 ne 5 gjarperinj, natyrisht shume helmues. Sepse ne ishull gjendet dhe neperka e arte, pergjegjese e 90% te vdekjeve braziliane. Pra duhet te kuptoni qe nuk ia vlen te shkoni. /Infoalbania/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 21/2/2019, 15:14