Pse bėjmė lėvizje tė tilla natėn?

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Pse bėjmė lėvizje tė tilla natėn?

Mesazh nga LePuRuShJa prej 3/10/2012, 22:55Njė studim francez ka dėshmuar se si trupi ynė pėrsėrit gjatė natės lėvizjet e mėsuara gjate ditės. Sipas studiuesve, kėto tė dhėna janė njė shpresė mė shumė pėr tė depėrtuar nė problemet qė krijohen nga somnambulizmi.

Studimi francez i drejtuar nga Delphine Oudiette, eksperte nė dinamikat e procesit tė gjumit ka shqyrtuar mė shumė kujdes njė video nė tė cilėn shfaqet njė grua duke fjetur. Lėvizjet e saj nė gjumė janė tė tilla qė e bėjnė gruan tė ngjaje sikur po kėrcen funkz dance. Ajo qė ėshtė pėr t’u ēuditur ėshtė fakti qė hapat qė ajo ndjek ngjajnė gjithnjė e mė shumė me hapat qė ka mėsuar pak ose me pare duke ndjekur disa pamje nga kompjuteri. Ky studim ka treguar se si trupi ynė riprodhon nė gjumė ēfarė mėson gjatė ditės.

Ky studim ėshtė publikuar nė Plos ONE dhe sipas tij kur nė flemė gjumė nė trurin tonė aktivizohen tė njėjtat zona qė pėrfshihen kur nė mėsojmė diēka dhe e shtyn mendjen pėr tė pėrsėritur informacionin e fituar gjatė zgjimit.

Pėr tė kuptuar diēka mė shumė, shkencėtaret kanė ekzaminuar rreth 70 vullnetare, 1/3 e tė cilėve ishin me proces gjumi tė shėndetshėm, 1/3 me probleme somnambulizmi dhe 1/3 tjetėr tė prekur nga "REM sleep behaviour disorder" qė nėnkupton probleme me sjelljen nė gjumė. Hulumtuesit u kane kėrkuar atyre qė te ushtronin detyra tė ndryshme gjatė ditės pėr shembull tė shtypnin butona me ngjyra dhe tė ngrinin apo tė ulnin krahun nė pėrputhje me komandėn qė u jepte ekrani i kompjuterit. Me pas tė gjithė kėta persona iu nėnshtruan njė monitorimi rigoroz tė sjelljeve tė tyre gjate natės. Tė filmuar me anė tė video kamerave, u vėrtetua se lėvizjet qė vullnetaret kryenin gjate natės ishin ose tė ngjashme ose thuajse tė njėjta me ato qė kryen gjatė ditės.

Sipas kėrkuesve, ky studim ėshtė njė dėshmi e gjalle e mėnyrės se si truri human rikrijon gjate gjumit informacionet motorike tė magazinuara gjate zgjimit dhe ky zbulim shėrben pėr tė gjetur kura mė tė mira pėr tė gjithė personat qė kanė probleme shqetėsuese me gjumin.

Gjate viteve shkenca ka provuar se njė nga funksionet e trurit ėshtė qė tė lejojė pėrforcimin e informacioneve tė fituara gjatė ditės, qofshin ato vizitave, hapėsinore, etj. Mendohet se gjate gjumit ndodh njė proces ri pastrimi dhe riorganizimi qė shėrben nė ndarjen e informacioneve pak domethėnės dhe evidentimin e informacioneve tė rėndėsishme, shqetėsuese dhe qė ndikojnė nė mėnyrė tė dobishme gjate procesit tė tė mėsuarit. /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 20/10/2018, 00:39