Sa rendesi ka miqesia ne nje lidhje!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Sa rendesi ka miqesia ne nje lidhje!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 2/10/2012, 14:54Dashuria ka rendesi me shume se dashuria apo jane dy faqet e medaljes? Kete pyetje e kane bere autoret e nje studimi te publikuar ne Cross-Cultural Research. Rezultati ka qene mjaft evident, mentaliteti ndryshon sipas vendit. Per shembull amerikane besojne tek dashuria ne miqesi dhe duan edhe nje vit per tu dashuruar. Nuk eshte e njejta gje per ruset te cilet jane vecanerisht romantik.

Jane ato qe e identifikojne dashurine me pasion dhe me dashurine me shikim te pare. Por ka edhe ide te njejta. Te gjitha jane te bindur se te dashurosh do te thote te qendrosh bashke. Kerkuesit kane komentuar kerkimin e tyre ne kete menyre “ideja qe dashuria romantike eshte nje ndjenje kalimtare, zakonisht mendohet nga ruset dhe nga lituanezet por jo nga amerikanet. Per me teper kerkuesit kane vene re se te intervistuarit amerikane duke folur per dashurin perdorin shpesh konciptin e shoqerise. /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 10/12/2018, 02:48