Po, mund te vdesesh dhe nga nje zhgenjim dashurie!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Po, mund te vdesesh dhe nga nje zhgenjim dashurie!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 30/9/2012, 00:25Nje sindrome qe ne aparence duket nje krize kardiake por qe nuk eshte e tille.

Disa mjek amerikane konfirmojne qe mund te vdesesh nga nje zhgenjim dashurie. Nje sindrome qe ne aparence duket nje krize kardiake por qe nuk eshte e tille.
Dr Ilan Wittsein. Kardiolog ne spital John Hopkins eshte specialist I pare qe ka shfaqur kete sindrome “ te zemres se thyer” , gjithashtu e quajtur kardiomiopati e stresit.

“ Kjo mund te ju lejoj te besoj per ndonje infarkt, por nga ajo qe shikojme ne radiografi nuk eshte e tille. Personat qe kane krize kardiake kane disa simptoma te njohura ne nivelin e arteries koronare, atehere personat qe vuajne nga zemra e thyer I kane koronaret ne gjendje te mire.”

Ne fakt, nen efektin e stresit. Truri I dergon sinjale gjendrave surenale : gjendrat qe ndodhen poshte veshkave dhe nje nga nje funksionet kryesore eshte te fshihni nga adrenalina per t’ju pergjigjur agresionit. Surenalet lirojne atehere adrenalinen, qe takohet me disa enet dhe pershpejtojne zemren. Por ndonjehere nen efektin e nje stresi vecanerisht te rendesishem, si vdekja e nje partner per shembull. Zemra mund te arrij deriatje sa te paralizohet dhe te ndaloj se rrahuri.

Sindroma e zemres se thyer: prek ne vecanti femrat
Studiuesit qe nga viti 1999 , kane risjellur sindromen e zemres se thyer qe tregon qe kjo patologji prek ne vecanti femra e moshes me shume se 55 vjec. “ Vjen nje moshe kur zemra e femres behet me e ndjeshme ndaj stresit , nga qe nuk mbron me estrogjenet . Ja perse , kemi me pak mundesi te vdesim nga nje zhgenjim dashurie ne moshe 25 vjec”E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
avatar
MARINO
♥ Stafi Moderues ♥
♥ Stafi Moderues ♥

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 16/10/2010
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 11197
<b>Pikėt</b> Pikėt : 21958
<b>Votat</b> Votat : 92

Buzqeshje Re: Po, mund te vdesesh dhe nga nje zhgenjim dashurie!

Mesazh nga MARINO prej 30/9/2012, 13:13

vuajtje ka po vdekje se besojKarakterin tim s'do ta ndroja me asgje....
Ndoshta s'eshte perfekt por eshte i sinqert

    Ora ėshtė 19/1/2019, 09:42