Meshkujt dashurohen tri herė mė shpejtė se femrat!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Meshkujt dashurohen tri herė mė shpejtė se femrat!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 28/9/2012, 19:10Studimi i ri nga Universiteti i Pensilvanisė konfirmon se meshkujt bien nė dashuri tri herė mė shpejt se femrat. Femrat janė mė pragmatike kur bėhet fjalė pėr dashuri, ndėrsa fjalėn tė dua ju duhet mė shumė kohė pėr ta thėnė se sa qė ju duhet meshkujve.

Meshkujt shpesh pas takimit tė parė e vendosin nėse ajo ėshtė e vėrteta, ndėrsa femrat bien nė dashuri pėr njė kohė mė tė gjatė, madje ju nevojiten disa muaj. Njė e katėrta e meshkujve qė morėn pjesė nė kėtė studim, thotė se ata besojnė nė dashuri nė shikim tė parė dhe se mund tė dallojnė partnerin e jetės sė tyre nė njė moment tė vetėm.

Rezultatet e anketės treguan se femrat kanė tendencė tė konsultohen me familjen dhe miqtė para se tė bien nė dashuri. Pėr tė rėnė nė dashuri mund t’ju marr kohė mė e gjatė, njė muaj apo mė shumė.

Nė saktėsisht tė njėjtat rezultate erdhi edhe studimi i kryer nė Britaninė e Madhe, ku konstatohet se femrat bien nė dashuri mė rrallė se sa meshkujt. Nė fakt, shumica e femrave qė morėn pjesė nė studim u pėrgjigjen se ato mund tė dashurohen vetėm njė herė nė jetėn e tyre./femina/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 15/12/2018, 21:37