Dashuria nė internet. Njė realitet i ri

Share
avatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Dashuria nė internet. Njė realitet i ri

Mesazh nga Vizitor prej 28/6/2009, 22:42

I dashuri miku im. Mė pėlqen t'ia fillon shkrimet e mija sikur tė ishin nė mesin e bisedės. Unė shtirem sikur tė jemi miq tė vjetėr dhe mė tė ngushtė, pėrkundėr asaj qė ne jemi nė tė vėrtet njerėz tė cilėt nuk e dijmė emrin e njėri tjetrit dhe se jemi takuar nė dhomėn e bisedave elektronike, pėr tė cilėn ne tė dy pretendojmė se kurrė mė parė nuk kemi qenė atje. ė'farė do tė mė thotė sot ai, unė mendoj. E kyqi kompjuterin, e pres me padurim deri sa tė aktivizohet, futem nė lidhje dhe fryma mė ndale nė mushkėri kur i dėgjoj tri fjalė tė vogla: "JU KA ARDHUR POSTA ELEKTRONIKE". Nuk dėgjoj asgjė, asnjė zė nėpėr rrugėt e Nju Jorkut. Vetėm rrahjet e zemrės sime. Mė ka arritur posta elektronike, nga ti."

A ėshtė "dashuri e vėrtetė" dashuria nė Internet?

Nė realitetin e ri, realitetin virtuel ėdo ditė lidhen gjithnjė e mė tepėr njerėz. Komunikimi i drejtėpėrdrejtė pėrmes shfrytėzuesve tė internetit nė cilėn do shtet a qytet, i mėnjanon largėsitė gjeografike, dhe ofron liri tė plotė tė tė shprehurit. Kėmbimi i mendimeve, ideve, qėndrimeve bėn qė njerėzit tė afrohen, tė lirohen nga pakėnaqėsitė, paragjykimet dhe paaftėsitė qė shfaqen nė komunikimet "sy mė sy". Ky lloj i mediumit pėr komunikim tė shpejtė dhe kryerje tė shpejtė tė punėve, po bėhet medium pėr tė dashuruarit. Dashuria pėrmes Internetit ėshtė dukuri e re tė cilėn ende nuk e kanė studiuar mire psikologėt dhe sociologėt.

Si njoftohen njerėzitė?

Tė njoftohesh pėrmes Internetit, kjo nuk ėshtė aspak e vėshtirė. Mjafton tė kyqeni nė forume, grupe tė ndryshme tė diskusioneve, dhoma tė diskuioneve, dhe pėr njė kohė tė shkurtėr do tė keni me dhjetėra letra elektronike. Aq mė tepėr nėse keni faqe personale, vet do t'ju lajmėrohen njerėzit anė e mbanė botės. Dhe kėshu gjithėka fillon me njė bisedė tė thjeshtė rreth njė teme me njė person ende tė panjohur pėr ju, dhe natyrisht nėse ajo bisedė bėhet interesante, me tė pėrsėritet komunikimi vazhdimisht. E numri i partnerėve potencial pėr biseda tė kėtilla ėshtė i pafundė.

Shumė njerėz mendojnė se dashuria pėrmes Internetit ėshtė kurth dhe pėr njė gjė tė tillė nuk duhet diskutuar. Pa marrė parasysh se kush ndodhet nė anėn tjetėr tė rrjetit, pa marrė parasysh pėrmbajtjen e letrave, porosive, vėrtet, krejt ėka dijmė pėr personin tjetėr janė shkrimet e tija elektronikeė Shumėkush mendon se tė dashurohesh pėrmes internetit pa e njohur fizikisht njė person, ėshtė njėjtė sikur tė dashurohesh pa sy e vesh, ngase gjithėka paraqet rezultatin e imagjinatės dhe frazave tė thurura me mjeshtri. Por a ėshtė vėrtet pikėrish kėshtuė
Njė nga karakteristikat themelore tė komunikimit pėrmes internetit ėshtė anonimiteti. Kjo mundėson lirinė e tė shprehurit, tė qėndrimeve, ideve dhe kjo paraqet bazėn e njohjes sė njerėzve. Njohja rrjedhė mė shpejtė, nga brenda - jashtė, duke zbuluar personalitetin, karakterin, ndjeshmėrinė, animin, motivimin dhe shkurt e trup, gjithėka qė personin nė anėn tjetėr tė rrjetit e bėnė tė veēantė.

Kryesore nė komunikimet mes njerėzve pėrmes kompjuterit janė fjalėt. E fjalėt i janė dhėnė njeriut qė mė mire t'i fsheh mendimet e veta, thotė njė proverb. Megjithatė gjithėka duhet tė merret me rrezervė. Pėrderisa disave ky lloj komunikimi u ofron mundėsi tė lirisė sė tė shprehurit tė mendimeve, sinqeritetit, guximit, tė tjerėve u ofronė mundėsi pėr tė servuar gėnjeshtra, pėr tė mashtruar dhe trilluar. Tė gjithė qė dėshirojnė kanė ėasje nė tė. Prandaj mashtrimet nuk janė mangėsi e mediumit tė kėtillė, po ato janė mangėsi qė tregojnė mangėsitė individuale tė njeriut.

Cilėt janė pėrparėsitė e njohjes pėrmes Internetit?

-Padyshimė se pėrparėsitė janė mė tė shumtė, por ne do t'i numėrojmė kėtu vetėm disa:
1. Gjasat pėr tė takuar personat e shpirtit janė tė zgjeruar dhe pėrfshinė krejt botėn,
2. Njoftimet bėhen nė bazė tė interesave tė pėrbashkėta, e kjo shpesh shpien nė mirėkuptim dhe ju zhvillohet ndjenja se ju takon dikush apo i takoni dikuj. Njoftimet bėhen nė bazė tė atraktivitetit miqėsisė dhe dashurisė.
3. Nuk ekziston palakmueshmėri apo pasiguri, sikurse nė takimet e drejtėpėrdrejta. Njerėzit anojnė t' i zbulojnė mė shpejtė mendimet dhe qėndrimet e veta nė kėtė mėnyrė.
3. Pasi qė ka mundėsi tė editohet teksti, mendimet dhe shprehjet janė mė koncize, mė pėrmbajtėsore dhe tė paramenduara mire.
4. Ndjenja e vetmisė gati nuk ekzison, ngase gjithnjė del dikush qė ėshtė nė disponim tė komunikoj me ju.

Cilėt janė mangėsitė e njohjes pėrmes Internetit?

1. Mungesa e gjesteve pėrcjellėse si: ngjyra e zėrit apo e shprehjeve tė fytyrės qė flasin shumė, mungesa e afėrsisė fizike.
2. Mungesa e erės, shijes dhe prekjes.
3. Keqkuptimi nė komunikim (pėr shkak tė mėnyrės sė interpretimit fiks dhe vonesės sė shkrimeve nė rrjetė).
4. Jo sinqeriteti i personave qė e keqpėrdorin kėtė medium komunikimi. P.sh. thjesht dikush dėshiron tė argėtohet nė logari tuajin, pastja, gėnjimet pėr punėn, luajta e roleve, gėnjimi pėr statusin martesor, fėmijėt, gjininė, moshėnė dhe gjithnjė ka tė tillė qė gėnjejnė dhe tė tillė qė besojnė.
5. Edhepse ekziston mundėsia e kėmbimit tė fotografive, dėgjimit tė zėrit etj., prap se prapė mungesa e prekjes, shikimit nė sy, intonimit tė zėrit dhe vetė fluidi i kontaktit shpirtėror (parandjenja kur takohesh me njė person, apo pėrshtypja e parė fizike) mungojnė. Ata qė mashtrojnė, madje mund t'ua dėrgojnė fotografin e dikujt tjetėr, zėri mund tė jetė i tjetėrkujt, shkrimet po ashtu. Mund tė gėnjejnė edhe pėr pėrkatėsinė etnike, bindjet fetare, gjininė, etj.

Sa ėshtė reale dashuria virtuele?

Pėr t'u pėrgjigjur se sa ėshtė reale dashuria pėrmes internetit, le ta definojmė sė pari se ėka nėnkupton fjala dashuri e vėrtetėė E kėtė pėr fat tė keq nuk mund ta pėrshkruajm apo jo. Atė vetėm mund ta ndjejmė. Ajo ėshtė gjendje pėr tė cilėn dijmė pa pyetur asgjė. Edhepse nuk mund ta pėrshkruajm, jemi tė bindur se dijmė ta njohim dashurinė e vėrtetė. Kjo e tėra mund tė ndodh ngase asgjė nuk varet nga ne. Ajo vje kur nuk e presim, dhe shkon kur tė dėshiroj vet, papritmas. Dashurinė mė kot mundohemi ta etiketojmė dhe ta klasifikojmė. ėdo dashuri ėshtė unike. Pamundėsia e definimit tė njė ndjenje tė tillė e mbėshtjellė atė me me njė vello tė misteriozitetit. Pikėrisht edhe interneti ėshtė vend misterioz dhe mjaft magjik. Madje edhe nė jetėn e pėrditshme dhe takimet fizike, tė gjitha dashuritė nuk janė tė vėrteta. Disa tregohen si dashuri tė mėdha dhe jetojnė pėrherė, tė tjerat vdesin qė nė vjeshtėn e pare.

E ėka ėshtė ajo qė na tėrhjekė te personi tjetėrė ėka e bėnė tė veėantė personin qė e duam prej njerėzve tjerėė Pse ėshtė nė qendėr tė vėmendjes sonė personi ynė zgjedhurė Pse na motivon dhe pse ia falim zemrėnė Prej ėka pėrbėhet dashuria e vėrtetėė Si tė dalohet ajo?

Mė duhet tė pranoj se nuk e di! Ai apo ajo qė mundohet ta pėrshkruaj dashurinė, thjesht gėnjen.
Megjithatė mund tė vendosim njė paralele deri diku mes dashurisė sė vėrtetė dhe asaj virutele. Ajo qė na tėrhjek nė dashurinė e jetės reale ėshtė se njoftohemi me personin nė shkollė, punė, fakultet, qytet, autobus etj. Vėmendjen na e fiton pamja, zėri, ecja, buzėqeshja, flokėt, qėndrimi. Edhepse nuk dijmė shumė e ndjejmė tėrhekjen fizike. Imagjinata e jonė, nėn ndikimin e dėshirave dhe kėrkesave tona bėn seleksionim nė bazė tė kritereve tė pamjes sė jashtme dhe krejt vetive tjera tė pėrmendura mė lartė. Pėr kėtė nė shumicėn e rasteve gjurmojmė edhe mė tej pėr t'u bindur se personi qė na tėrhjek ėshtė i/e qėlluar ėfarė e kemi ėndėruar pėrherė.
Nė dashuri virtuele me dike njoftohemi duke shkruar dhe pranuar porosi. Vėmendjen na e tėrhjek stili i tė shprehurit, reflektimi i personalitetit tė dikujt. Kureshtja jonė shpejt kėnaqet ngase mė shpejtė mėsojmė pėr tė, nė bazė tė ideve, mendimeve tė thėna. Kėtu njihemi me personalitetin e brendshėm dhe zakonisht kėmbejmė porosi me shpirta tė ngjashėm si ne. Dhe e gjith kjo nė bazė tė cilave kriteriume na bėnė tė dashurohemi nė tėė Pikėrisht sikurse edhe nė dashurinė e vėrtetė, nė bazė tė njė gjėje tė padefinuar, pėr tė cilėn din vėtėm zemra. Imagjinata ėshtė ajo qė i mbushė zbrazėtirat mes reshtave. Rreziku qė tė jemi tė mashtruar ėshtė po aq sa edhe nė jetėn reale tė vėrtetė.
Edhe nė njėrėn edhe nė tjetrėn realitet, ėifti njoftohet dhe afrohet pėrmes bisedės. Nė tė dyja rastet, tė dy partnered pėrpiqen ta tregojnė anėne vetėsa mė pozitive. Mua nuk mė duket se gjithnjė mund ta lexojmė tė vėrtetėn nga sytė e dikujt. Shpesh na ndodh qė tė jemi tė bindur se e kemi gjetur personin e vėrtetė dhe pas njė kohe tė vėrtetojmė se kemi krijuar lidhje me njė njeri tė huajė Prandaj kjo ėshtė edhe njė dėshmi qė mundėsia e mashtrimit ėshtė po aq sa edhe nė jetėn reale.
Nė anėn tjetėr, gėnjeshtrat e servuara pėrmes komunikimit nė Internet mė lehtė mund t'i zbulojmė nėse koncentrohemi nė fjalėt e thėna. Pėr tė na gėnjyer dikush, para se tė na bėjė tė dashurohemi, duhet tė ketė motiv tė madh dhe tė jetė gėnjeshtar djellėzisht i mire. Ndėrsa nė jetėn e pėrditshme, pėrkundrazi, gėnjeshtrat shiten mė lehtė, ngase aty vendimtare janė buzėqeshjet, prekjet, shikimet pa fjalė, madje edhe lotėt etj?
Kam dėgjuar se kur pėr tė parėn here ėshtė krijuar biėikleta, mes nesh populli e ka quajtur atė "Qerrja e djallit", orėn e ka quajtur"syri i djallit". Treni i pare nė Pariz, edhe pse ka ecur me shpejtėsi vetėm 20 km/orė, ka shkaktuar pakėnaqėsi mes franėezėve madje edhe protesta e demostrata. E kanė gjykuar si diėka shumė tė rrezikshme pėr njerėzimin, destruktive qė ec aq shpejtė dhe ėshtė produkt i djallit!!! Sot e dijmė se sa tė shpejtė janė trenat, por askush nuk proteston!

Dashuria Virtuele pajtohemi ne apo jo, ėshtė dukuri e kohės sė rė. Shumė ėifte fillojnė me shkrimin e e-mailave, pėrderisa lista e atyre qė hyjnė nė martesė pėr shkak tė kėsaj dashurie virtule, dita ditės rritet. Tė tjerėt kėtė e marrin si argėtim, largim nga monotonia. Dikush me kėtė mjekon vetminė, ndjenjėn e turpit (nė jetė private ėshtė lepur, nė internet luan, dashnor i famshėm), mangėsitė fizike, pakėnaqėsitė, anomalitė dhe sėmundjet tjera shpirtėrore... Pra gjithėka zhvillohet si nė jetėn private. Interneti ėshtė vetėm medium qė na bashkon. Gjėrat tjera varen nga vet ne, sa tė sinqert jemi, ėfarė zemre kemi. Natyrish, kėtė shkrim po e pėrfundoj me thėnjen: "Nėse dikush mė mashtron njė here, mė vje keq pėr tė, nėse mė ka mashtruar edhe herėn e dytė, atėherė fajin duhet kėrkuar brenda vetes".

Burrelsja
ViP Nė B'SH ☆
☆ ViP Nė B'SH ☆

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 21/02/2013
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 1418
<b>Pikėt</b> Pikėt : 2783
<b>Votat</b> Votat : 21

Buzqeshje Re: Dashuria nė internet. Njė realitet i ri

Mesazh nga Burrelsja prej 8/7/2013, 11:50

Dashuria sipas meje eshte Nevoje, Besim, ndjenje... dicka emocionale, fizike dhe mbi te gjitha psikologjike. Persona te ndryshem nuk kerkojn te vlersojne aparencen duke idealizuar ndjenjat dhe kjo mund te realizohet mjaft mir ne internet duke folur, shprehur, njohur etj...

Flutur mos harro tashme kemi kamerat dhe mund te shihemi... smund te prekemi? mbase per momentin por pas 1 muaj apo 2 muajsh...

Keto gjera nuk jane strikte, nuk jane shkence ekzakte dhe cdo njeri e perjeton dhe e ndjen sipas tipit.

Interneti tashme eshte kthyer ne nje bote me vete. Jan krijuar bizneset, populli, drejtusit, policet dhe hajdutet prandaj brenda cdo bote eshte gjithcka e mundur!

    Ora ėshtė 10/12/2018, 04:10