Do tė ndryshosh ngjyrėn e flokėve?

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Do tė ndryshosh ngjyrėn e flokėve?

Mesazh nga LePuRuShJa prej 15/4/2008, 14:09

Ke dėshirė tė ndryshosh ngjyrė?

Ėshtė momenti tė provosh pėrpara se tė vije vera . Bionde, Brune ose Kuqe bėj zgjedhjen e duhur nė funksion tė lėkurės tėnde.
Nėse ke frikė tė rrezikosh, lyrja nuance pas nuance bėn pėr ty.
Dhe nėse ke gjetur ngjyrėn ideale, mos hezito dhe zgjidh lyrjen e pėrhershme.
Nuk je ende e bindur? Lexoni disa pėrgjigje mė poshtė pėr ndryshimin tuaj.

Percaktoni ngjyren baze

Ėshtė e nevojshme tė njohėsh mirė ngjyrėn natyrale tė flokėve tė tua.
Vėzhgo mirė rrėnjėt dhe jo majat, tė cilat janė shpesh mė tė ēelura si pasojė e oksidimit natyral tė flokėve.
Shiko nė kutinė e bojės sė flokėve pėr tė parė nėse ngjyra qė ke zgjedhur korrespondon me ngjyrėn tėnde origjinale.
Pėrpara lyrjes rekomandohet tė bėni njė test ndjeshmėrie. Nėse ke flokė tė gjata merrni dy kutia bojė.
Nėse do tė bėni lyerje tė pėrhershme, mos i lani flokėt 48 orė pėrpara se ti lyeni pasi yndyra i mbron ato.
Ndėrsa pėr lyerjen nuancė mbi nuancė duhet ti keni flokėt e lara. Pėr tė bėrė lyerjen ndiqni hap pas hapi ullėzimin nė kuti.
Rrespektoni kohėn e mbajtjes sė bojės dhe shpėlajeni me ujė tė bollshėm.

Ngjyra e flokėve nė varėsi tė ngjyrės sė lėkurės

Ngjyra e flokėve i jep intensitet shikimit dhe shkėlqim lėkurės.
Nėse e zgjidhni mirė, ngjyra e flokėve, do tju japė mė shumė energji.
Ashtu si tualetin, ėshtė e nevojshme tė zgjedhesh edhe ngjyrėn e pėrshtatshme pėr flokėt.

- Ke lėkurė tė ēelėt dhe flokėt biondė tė ēelėt:
zgjidh nuancat e hapura tė sė verdhės deri te platini.
Evito ngjyrat e arta, qė te ti do tė krijonin njė efekt tė zbehtė.
Pėr mė tepėr energji pėrdor kafen e ēelėt qė krijon njė kontrast shumė tėrheqės.

- Ke lėkurė tė kuqe dhe flokėt gėshtenjė tė ēelėt:
zgjidh nuancat e ngrohta tė gėshtenjės qė reduktojnė ngjyrėn e kuqe tė lėkurės.
Evito ngjyrat shumė tė ēelta qė tė bėjnė shumė tė zbehtė.
Me njė pamje mė me shumė energji zgjidh nuancat e arta tė sė verdhės.

- Ke lėkurė tė errėt dhe flokė tė zinj:
gėshtenja ose reflekset e nxehta si ēokollata, mogano etj, bėjnė pėr ty.
Evito ngjyrat e arta ose portokalli qė nuk e thekėsojnė ngjyrėn e lėkurės suaj.
Pėrdor tė verdhėn platin me njė prerje shkurt pėr njė kontrast shumė origjinal.

- Ke karakteristikat e tė kuqėve (lėkurė tė ēelėt me quka):
pėrdor ngjyrat e arta dhe evito ato tė errėta.
Mund tė zgjedhėsh edhe nuanca tė sė kuqes qė i japin gjallėri ngjyrės sė lėkurės suaj.

Kujdesu pėr ngjyrėn e flokėve

Pėr tė passur flokė tė lyer e tė shėndetshėm e me shkėlqim, kujdesu pėr flokėt e tu me produkte specifike.
Flokėt tuaja jo vetėm do tė kenė mė shumė volum, por ngjyra e tyre do tė theksohet edhe mė tepėr.

Zgjidh lyrjet e pėrkohshme

Lyerja nuancė mbi nuancė jep rrefleks e sfumatura pa ndryshuar ngjyrėn bazė tė flokėve, pasi pigėentet e bojes kombinohen
me pigmentin tatyral tė flokėve. Kėta bojra nuk pėrmbajnė amoniak, por agjend oksidues qė penetrojnė nė fibrat e flokėve pa e ndryshuar radikalisht ngjyrėn natyrale.

Pėrparėsitė:
Evitohet dalja e rrėnjėve vazhdimisht, sidomos nėse nuanca e zgjedhur i
afrohet shumė ngjyrės natyrale, mbulon flokėt e bardhė 50%, zgjat nga 6 deri nė 8 javė.
Ekziston edhe lyrja e pėrkohshme, ku pigmentet e bojrave depozitohen nė sipėrfaqe tė flokėve tamam si njė pikturė.
Kjo lyerje nuk zgjat shumė, mund tė zgjasi disa orė ose disa ditė.

Zgjidh lyrjen e pėrhershme

Lyerja e pėrhershme modifikon pigmentet natyrale tė flokėve. Kėto bojra
pėrmbajnė amoniak dhe agjent oksidues. Kėto bojra penetrojnė direkt nė
fibrat e flokėve, duke provokuar njė reaksion oksidues qė modifikon
pėrfundimisht pigmentet e flokėve.

Aplikohet nė flokėt natyralė, tė lyer ose tė dekoloruar

Pėrparėsitė: Ėshtė idealja pėr ato qė duan tė ndryshojnė ngjyrėn pėr njė kohė tė gjatė ose qė duan tė mbulojnė flokėt e bardhė.
Tė metat : Duhen lyer vazhdimidht , ē'do 4-6 javė, pėr tė evituar daljen e rrėnjėve tė palyera.
Duhet tė dini: Ngjyrat e pėrhershme bionde depigmentojnė dhe modifikojnė pėrfundimisht flokėt, por nuk i mbulojnė mirė flokėt e bardhė.


KAM ENDE DYSHIME.....

Kam flokė gėshtenjė, dėshiroj tė bėhem bionde. Si tė bėj?

Mbi flokėt e tu natyrale pėrdor njė shampo dekoloruese, duke aplikuar mė
pas ngjyrė bionde. Mbi flokėt e lyer apliko njė shampo dekoloruese, por
vetėm nėse flokėt nuk jan lyer kohėt e fundit dhe nuk jan shumė tė
errėt.

Dua tė ndryshoj radikalisht ngjyrė. Ėshtė e rrezikshme?


Jo, por ndryshimet radikale, si e zeza apo platini, janė tė vėshtira pėr
t'u realizuar, prandaj ėshtė mirė tė shkoni te njė parukier qė i njeh
mirė teknikat e lyrjes. Shpesh ėshtė mirė tė evitosh ndryshime
radikale, nė mėnyrė qė tė mund tė mėsohesh gradualisht me pamjen e re.

Jam bionde, dua njė ngjyrė mė tė errėt. Si tė veproj?


Ėshtė e thjeshtė, mjafton tė aplikosh njė ngjyrė mė tė errėt se ngjyra qė ke,
duke bėrė njė pushim prej 4 javėsh nėse sapo i ke lyer flokėt.

Dua tė bėj fije, ėshtė e thjeshtė?

Po, nuk ka asnjė problem nė flokėt e pa lyer, por duhet tė prisni 2 javė nėse sapo i keni lyer flokėt.

Lyerja i dėmton flokėt?

Jo,nėse bėn njė ndėrprerje nga njė lyerje nė tjetrėn, nėse nuk bėn
njėkohėsisht dhe permanent dhe nėse pėrdor produkte specifike pėr tė
ushqyer dhe hidratuar fibrat e flokėve.

Ngjyra mund tė ndryshojė nuancė ?

Nė teori Jo, pasi pigmentet dhe pėrbėrėsit e tjerė janė tė dozuar mirė.
Por kujdes, mos notoni pėr orė tė tėra nė pishinė, pasi ngjyra e
flokėve tuaj do tė dalė mė shpejt e do tė humbė shkėlqimin.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 24/5/2018, 19:44