Nje virus i gjetur tek duhani!

Share
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Nje virus i gjetur tek duhani!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 25/9/2012, 17:03Inserm ka zbuluar kohet e fundit prezencen e nje virusi te fshehur tek cigarja dhe tek peshtyma e duhanpiresve. Patogjene per bimet, ky I fundit nuk eshte njohur si I demshem per njerezit.


Studiuesit e fakultetit te mjekesise te Marseille kane zbuluar ekzistencen e nje viruzi “mozaik I tabakut” tek cigarja dhe peshtyma e duhanpiresve. Eksperienca konsistonte si fillim te analizoheshin 50 cigare dhe gjashte marka te ndryshme dhe se dyti jane marre 60 kampione peshtyme nga 12 duhan pires dhe 15 jo duhanpires. Sipas sitit Inserm : “ ato kane gjetur prezencen e nje materiali gjenetik qe I perkiste virusit mozaik I tabakut”. Rezultati: 100% e cigareve permbanin materialin gjenetik viral. 45% kampione peshtyme te duhanpiresve ishin gjithashtu mbartes te virusit. Asnje gjurme normalisht nuk eshte gjetur tek peshtyma e jo-duhan piresve.

“Mozaiku I tabakut” eshte nje virus I rrezikshem per bimet. Ne ditet e sotme asgje nuk thote qe shte I demshem per njeriun. Sipas raportit te shpjeguar qe “ disa dhurues mendojne qe mund te jene ne gjendje te infektojne disa qeliza njerezore” dhe qe “ eshte vendosur qe materiali gjenetik I virusit te tabakut mund te kete domethenien e nje proteine virale ne qelizat njerezore(pra teorikisht shumefishuar).” /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 21/2/2019, 15:11