Fakti i te qenit te dashuruar gjalleron neuronet tuaja!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Fakti i te qenit te dashuruar gjalleron neuronet tuaja!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 22/9/2012, 19:36Ju jeni te dashuruar? Gezohuni, edhe nese dashuria ju ben te verber, ai gjalleron gjithashtu neuronet tuaja dhe shendetin tuaj. Ju e doni nje prove?

Ne dashuri kerkoni me te miren
Nje studim I bere nga Universiteti I Seattle ka treguar qe lidhjet me te qendrueshme jane ato qe vendosin ne bashkeveprim dy partneret me nje inteligjence te ngjashme. Ne fakt, pas 14 vitesh jete te perbashket, ajo qe I ben mire rrethit afektiv brenda nje cifti jane ato qe bashkepunojne me kapacitetin e tyre per te shprehur te njejtin nivel kuptimi dhe ato qe duan te zhvillojne nje lloj lakueshmerie ne jeten e perditshme. Studiuesit knae vendosur parallel keto karakteristika ne nivelin edukativ dhe te pergjegjshmerise sociale te individeve, me e larte ne nje cift qe funksionon. Ideja per te qene ne cift me dike “ pak me shume inteligjent” do te ju shtyj te jepni me te miren e vetes dhe do te ju ndihmoj te zhvilloni masen e plote e potencialit tuaj.

Kapuni per dore
Qe te krijoni nje ndjenje ngrohjeje, te mbaheni per dore ndihmon te luftoni kunder stresit dhe tensionit . Nje studim I bere mbi femrat e martuara ka treguara qe kur martesa ishte nen kercenim , per te pasur nje ngarkese tjeter elektrike mbani doren e burrit tuaj , reduktoni kete reaksion ne trurin tuaj balle ketij kercenimi. E dime qe efekti I stresit mund te kete pasoja sikologjike qe mund te shqetesojne jeten profesionale.

Nje puthje, te lutem
Puthja liron ocytocine, hormonin e dashurise, dhe redukton nivelin e kolesterolit, hormonin e stresit . Gjate kohes qe putheni partnerin tuaj, ju aktivizoni nje pjese te nervave te kokes qe jane ne loje ne funksionin cerebrale. Keshtu, te gjitha informacionet shqisore te marra nga nje puthje ( si prekja e buzeve lehte, aroma e partnerit, ngrohtesia e lekures se tij…) do te zgjojne neuronet tuaja.

Nje foto te bukur
Shikoni foton e te dashurit tuaj , gjate kohes qe jeni ne pune, ne vecanti ne etapat e par ate lidhjes, aktivizoni pjesen e trurit te lidhur me kenaqesine dhe ndihmohen keshtu te gjeni nje motivim me te mire per shtyre ditet perpara. Duke stimuluar kete pjese te trurit merrni shume energji.

Se bashku
Nje studim tregon qe presioni arterial eshte me I dobet kur nje person kalon kohen me partnerin e vet. Edhe nese nuk flisni , thjeshte e ideja qe te kaloni kohen se bashku ne te njejten pjese; te shikoni televizor etj mund te ju mjaftoj te ndiheni me mire. /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 26/5/2018, 12:06