8 vendet mė tė bukura tė botės!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje 8 vendet mė tė bukura tė botės!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 22/9/2012, 11:35

 8 vendet mė tė bukura tė botės! Images

Ne ju ofrojmė mė poshtė njė listė tė disa prej vendeve mė tė bukura nė botė.

Jo ēdo vend i sugjeruar ėshtė pjesė e 7 mrekullive tė botės, por njė gjė ėshtė e sigurt; secili prej tyre tė lė pa fjalė.

1. Liqenet Plitvice nė Kroaci.

Kėto janė 16 liqene tė konsideruar si njė mrekulli e natyrės. Ujėvarat e vogla tė ofrojnė njė pamje befasuese tė hijėzimit blu, jeshil dhe tė artė tė ujit. Stinėt mė tė bukura kur mund tė vizitohet ky vend janė dimri dhe pranvera. Nė dimėr, bora dhe akulli i transformojnė liqenet nė njė mrekulli dimėrore, ndėrsa nė pranverėn e vonė pamja e ofruar ėshtė njė oaz qė tė lė pa fjalė.

2. Taj Mahal nė Indi.

Kjo kėshtjellė ėshtė e pėrbėrė nga gurė rėre tė kuq dhe mermerė tė bardhė shkėlqyes. Taj Mahal ėshtė ndėrtuar nė shekullin XVII nga perandori Mughal nė kujtim tė gruas sė tij Mumtaz Mahal. Periudha mė e mirė pėr vizitimin e kėtij tempulli ėshtė ajo mes muajve Tetor dhe Mars.

3. Great Barrier Reef nė Australi.

Kėto janė disa nga ishujt mė tė bukur tė Australisė. Periudha mė e bukur pėr tė ardhur nė kėto ishuj ėshtė mes muajve Qershor dhe Tetor, nė mėnyrė tė tillė qė tė shmangni tė nxehtin australian.

4. Monumenti Borobudur nė Indonezi.

Ky ėshtė njė monument budist me vendndodhje nė qendėr tė Javės. Sipas UNESCO-s Borobudur ėshtė ndėrtuar mes vitit 750 dhe 842 para erės sonė. Gjithsesi vizita e kėtij tempulli nė maj ėshtė mė i favorshėm pasi kjo ėshtė periudha kur ajri nė Java ėshtė mė i pastėr.

5. Kanionet e mėdha nė SHBA.

Ky ėshtė njė nga vendet mė tė bukura qė kantinenti amerikan ofron. Kėtu mund tė shihen perėndimet mė tė bukura tė diellit.

6. Pallati i Versajės nė Francė.

Kjo ėshtė njė nga kėshtjellat mė domethėnėse qė flet pėr periudhėn monarkike tė Francės. Kjo kėshtjellė e vogėl, por me shumė klas i ėshtė dhuruar Maria Antonietės nga bashkėshorti i saj mbreti Luigji i XVI.

7. Tempulli i madh Ramses II nė Egjipt.

Gjatė 67 viteve tė mbretėrimit tė tij faraoni Ramses II ka lėnė mjaft vepra me tė cilat mund tė kujtohet. Megjithatė, ky tempull ėshtė mė domethėnėsi.

8. Dritat e veriut nė Arktik.

Kjo ėshtė shfaqja mė e bukur e dritave qė mund tė shihni ndonjėherė. Dritat e veriut mund tė shihen nga Alaska, Kalgary, Alberta, Danimarka, Finlanda, dhe Rusia.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 22/8/2019, 00:17