Pse gjėrat mė tė mira nė jetė nuk janė gjithmonė falas!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Pse gjėrat mė tė mira nė jetė nuk janė gjithmonė falas!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 22/9/2012, 11:25Nėse gjėrat mė tė mira nė jetė janė falas, dikush duhet t’ua thotė fėmijėve tanė. Hulumtimi tregon qė tė rinjtė mbėshteten nė tė mirat materiale, si iPod, playerėt muzikorė dhe TV-ja pėr t’i bėrė tė ndihen “normalė”.Nėse nuk i kanė veshjet e modės sė fundit, ata bėhen posaēėrisht tė palumtur, ka zbuluar njė studim nga Children’s Society nė Britani tė Madhe.

Nė pėrgjithėsi, tė rinjtė tė cilėt nuk kishin dy apo mė shumė gjėra materiale ishin mė pak tė lumtur se ata tė cilėve u ėshtė dhėnė ēdo gjė qė kanė dėshiruar, ndėrsa ata qė ishin tė privuar nga pesė apo mė shumė gjėra qė “duhet t’i kenė” ishin pesė herė mė shumė tė prirė pėr tė qenė tė pakėnaqur me jetėn.
Children’s Society ka bėrė listėn e dhjetė posedimeve dhe pėrvojave “qė duhet t’i kenė”, duke i pyetur tė vegjlit nė mes moshės 8 dhe 15 vjeēe pėr gjėrat thelbėsore tė “jetės normale” pėr dikė tė moshės sė tyre.

Pastaj ata kanė anketuar 5.000 djem dhe vajza nė atė moshė nėse ata i kishin ato gjėra, dhe, nėse nuk i kishin, nėse do pėlqenin t’i kishin. Fėmijėt po ashtu janė pyetur pėr nivelet e lumturisė ose mirėqenies sė tyre. Paratė e xhepit kanė marrė mė shumė pikė si sendi qė u mungon mė sė shumti fėmijėve, me 22 pėr qind tė atyre qė janė anketuar duke i dėshiruar, por duke mos i marrė.

Kjo ėshtė pasuar me “pak para pėr tė kursyer ēdo muaj” (18 pėr qind). Udhėtimet familjare ose ditėt e pushimit kanė zėnė vendin e dytė.
Playerėt muzikorė personalė si iPod, kanė zėnė vendin e katėrt nė listėn e dėshirave, me 17 pėr qind tė atyre qė janė anketuar duke thėnė qė nuk kanė njė, por do tė dėshironin ta kishin. Kjo ėshtė pasuar nga pushimet familjare (15 pėr qind).

Tetė pėr qind e tė anketuarve kanė dėshiruar qasje nė hapėsirė tė gjelbėr, 7 pėr qind automobil familjar, 6 pėr qind llojin e duhur tė veshjeve dhe 5 pėr qind televizion kabllor ose satelitor. Por analiza e faktorėve nė nivelet e mirėqenies ka zbuluar qė tė pasurit e rrobave tė duhura, TV kabllor, automobilit familjar dhe qasjes nė hapėsirat e gjelbra mund tė jetė ēelėsi pėr lumturinė.

“Nuk ka tė bėjė e tėra me gjėrat materiale. Ka shumė gjėra rreth dėshirės pėr tė kaluar kohė me familjet e tyre dhe duke luajtur,” tha zėdhėnėsi i Children’s Society./femina/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 19/10/2018, 08:56