6 rregulla per te respektuar per nje lidhje te lumtur!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje 6 rregulla per te respektuar per nje lidhje te lumtur!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 22/9/2012, 10:40Per te pasur nje lidhje te lumtur ka 6 zakone te vogla te perditshme per ti respektuar. Sa here kemi pyetur veten sesi ta bej dashurine te zgjas, si te impenjohemi per te transformuar nje martese te bukur dhe jo ne rutine. Sipas Ashley Davis Bush, psikoterapiste amerikane dhe autore e shume librave, kemi gjetur nje zgjidhje. Ekspertja, ne fakt, ka stiluar nje list me keshilla shtepiake. Jane me te vertet zakone te vogla te cilat mund te behen pjese e jetes tone pa veshtiresi dhe te ndryshoje totalisht lidhjen tone, duke e forcuar qetesine dhe intimitetin.

1- Perserisni qe e doni
Shpesh ne te perditshmen harrojme ti themi partnerit qe e duam. Futemi ne vorbullen e rutines dhe disa gjera natyrale harrohen.Nuk ju kushton shume nje fjale e thene ne telefon, me sms, e-mail.

2- Te perdorni me shume sms
Teknologjia luan nje rol te rendesishem. Pasi te keni bere deklaratat e mengjesit, keto duhet te vazhdojne edhe gjate dites. Ne cfare menyre? Mjafton nje sms. Ne dreke, psh, mund te dergosh nje sms te shkurter per te kuptuar sesa i rendesishem eshte tjetri per ty, duhet te jete ne forme perkedhelje, ju duhet pak per te qene nje cift i lumtur.

3- Te ktheheni te lumtur ne mbremje ne shtepi
Kur vini ne shtepi mund te keni shume probleme dhe me siguri ka dite qe jeni lodhur shume ne zyre, por e gjithe kjo nuk duhet te kthehet kunder lidhjes tuaj. Eshte e rendesishme thote ekspertja, "mendoni per nje gje te bukur' ne menyre te tille do te jeni te qete ne shtepi, nuk eshte e drejt ti hidhni mbi partnerin problemet tuaja.

4- Te perqafoheni
Sa here e perqafoni partnerin gjate dites? Ka cifte qe nuk e bejne kurre nje gje te tille, sepse mendojne se nuk kane kohe per keto gjera adoleshentesh.Nuk eshte e vertet, duhet te dhuroni nje perqafim per te pakten 10 sekonda cdo here qe keni mundesine, sepse stimulojne ositoksinen, hormonin e dashurise. Per me teper eshte nje xhest shlodhesh,i bukur etj, perse duhet tja privoni vetes?

5- Kujtoni gjerat e bukura
Eshte zbavitese, kur jeni per dark, te kujtoni gjera te bukura.Kujtoni gjithmone nje episod te rendesishem, qe ka ndryshuar lidhjen tuaj dhe degjoni me vemendje ate qe do tju tregoje partneri juaj. Eshte nje menyre per te thene te dua dhe mbi te gjitha per te bere qe keto gjera kane kaluar por nuk jane harruar. Ndonjehere jane xhestet e vogla qe ndryshojne lidhjen.

6- Naten e mire
Momenti i nates se mire eshte nje tjeter pasazh delikat.Ekspertja keshillon se pasi jeni shtrire ne shtrat, te thoni "naten e mire'. /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 11/12/2018, 23:14