Pse unaza mbahet nė gishtin e katėrt!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Pse unaza mbahet nė gishtin e katėrt!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 21/9/2012, 10:26Njė legjendė kineze ka arritur tė shpjegojė nė njė mėnyrė shumė bindėse: Gishti i madh pėrfaqėson prindėrit. Gishti tregues pėrfaqėson vėllezėrit, motrat dhe miqtė. Gishti i mesėm pėrfaqėson veten tuaj.

Gishti unazė (gishti i katėrt) pėrfaqėson bashkėshortin/en tuaj. Gishti i vogėl pėrfaqėson fėmijėt tuaj. Tani bashkoni duart pėllėmbė me pėllėmbė , bashko gishtat e mesit nė mėnyrė tė tillė qė tė jenė tė drejtuar ndaj vetes suaj, siē tregohet dhe nė foto dhe bashkoni normalisht dhe gishtat e tjerė.

Tani pėrpiquni qė gishtat e mėdhenj (prindėrit) ti largoni nga njėri-tjetri nė mėnyrė paralele, do tė vini re se kėta gishta ndahen ,sepse prindėrit tuaj nuk janė tė destinuar tė rrojnė me ju deri nė vdekjen tuaj, bashkoni sėrish gishtat.

E njėjta mėnyrė dhe me gishtat tregues ( vėllezėrit, motrat dhe miqtė) dhe do tė vini re qė dhe kėta do tė ndahen, sepse secili nga ata shkojnė nė kėrkim tė fatit tė tyre, bashkoni sėrish gishtat.

Tani pėrpiquni qė tė ndani gishtat e vegjėl (fėmijėt) dhe do tė vini re qė dhe kėta do tė ndahen, sepse fėmijėt rriten dhe kur janė nė gjendje t’ia dalin tė vetėm atėherė dhe ata largohen, bashkoni sėrish gishtat.

Sė fundmi prova pėr tė ndarė gishtat e unazės (gishti i katėrt) do tė pėrpiqeni pėr ti ndarė por do tė habiteni kur tė vini re se nuk jeni dot nė gjendje pėr ti ndarė.

Sic shkrauan indeksonline, kjo ėshtė pėr shkak tė fatit qė njė ēift ėshtė i destinuar qė tė jenė sė bashku deri nė ditėn e fundit tė jetės sė tyre, dhe kjo ėshtė arsyeja pse unaza mbahet nė gishtin e katėrt. /albeu/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 19/10/2018, 08:39