Gjate fundjaves nuk duhet te fleme me gjate!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Gjate fundjaves nuk duhet te fleme me gjate!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 20/9/2012, 13:57Shumica e njerėzve, pas njė jave tė lodhshme, mezi presin fundjavėn pėr tė fjetur ndonjė orė mė gjatė, mirėpo ekspertėt na bindin se kjo ėshtė njė shprehi e gabuar, sepse kjo vetėm sa shton lodhjen.

Pėrkundėr mendimit se po ēlodhemi, ekspertėt mendojnė se ėshtė krejt gabim tė provohet tė qėndrohet mė gjatė tė shtunės dhe tė dielės pėr ta kompensuar gjumin, sepse nė kėtė mėnyrė vetėm sa forcojmė ndjenjėn lodhjes dhe tė pagjumėsisė dhe kėshtu tė hėnėn do ta kemi shumė mė tė vėshtirė tė zgjohemi nė mėngjes.

Ekipi i ekspertėve nė Teksasi ka zbuluar se kjo vetėm sa ērregullon orėn e brendshme qė na tregon se kur ėshtė koha pėr gjumė, pėr ushqim apo pėr t’u zgjuar pėr t’i kryer aktivitetet e tjera trupore.

Ky ritėm, i cili pėrsėritet pėr ēdo 24 orė, ērregullohet nėse provojmė ta rivendosim ciklin “normal” tė gjumit. Rrotullimi nėpėr shtrat gjatė tė shtunės dhe tė dielės nuk ėshtė mėnyrė efikase pėr ta larguar lodhjen qė ėshtė grumbulluar gjatė gjithė javės.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 22/1/2019, 03:52