Nuk ka ngrohje globale, por nje Ekope Akulli!

Share
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Nuk ka ngrohje globale, por nje Ekope Akulli!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 17/9/2012, 14:09Shume njerėz po flasin pėr shkrirjen e akullnajave, por njė fakt shqetėsues ėshtė zbuluar lidhur me epokėn e re.

Nuk do te jete ujė po akulli ai qe do te na mbuloje . Epoka e vogėl e akullit, qe ndodh pas njė periudhe , qe njihet nga shkencėtaret si Periudha Mesatare e Ngrohjes, ėshtė pėrcaktuar si njė periudhe 200-vjeēare, ndėrmjet viteve 1650 dhe arri deri ne vitin 1850. Sipas analizave se Abdusamatov, jemi ne fillimin e njė epoke te re te kėtij lloj. Ai duke studiuar aktivitetin diellor, dalloi se ka njė ulje te tij pas vitit 2008 “ Viti 2005-2008 ishin piku I ngrohjes globale ne Toke” , - tha ai, duke shtuar se kjo ėshtė njė shenje qe tregon se tashme cikli shkon krah-kundėrt, me temperature qe mund te bien deri ne 8 grade. Njė ulje e tille temperaturash, do te thotė se Bota do te kaloje epokėn me te madhe te akullit te kėtij mijėvjeēari, njė rrezik qe do te duhet te tėrheqė vėmendjen e te gjithė qeverive te botes, qe tashme janė duke u marre me ngrohjen globale, njė teori qe pėr Abdisamatov, ėshtė njė mashtrim.


Ndryshimi


Ne raportin e panelit te OKB-se pėr klimėn ka shume pasaktėsi. Ne te thuhet se viti 1998 ishte viti me i nxehte ne Shtetet e Bashkuara, ēfarė nuk ėshtė e sakte, 1934 ėshtė qe e mban rekord. Po aty, thuhet se niveli i deteve, do te rritet ne shkalle te tille qe shpejt do te mbuloje Floridėn. Sipas llogarive me te besueshme mendohet qe rritja reale do te jete 19 inc deri ne2100. Po kėshtu, thuhet se arinjtė polare janė ne rrezik nga ngrohja globale. Popullsia e arinjve polar ėshtė qėndrueshme, ne mos ka njohur rritje. . Me pasaktėsi te tilla mund te vazhdohet gjate. Pėr informacion, akujt e Himalajeve po njohin njė lloj terheqje, po kjo tendence ėshtė vene re qe nga mesi I shekullit XIX, kohe kur nisen matjet. Arsyet pėr njė dukuri te tille janė komplekse dhe nuk janė kuptuar mire. Jemi te kėnaqur kur shkencėtaret te pėrgjegjshėm e pranojnė te vėrtetėn. Nėse, ata do te mund ta ndihmonim Panelin Ndėrqeveritar te OKB-se pėr ndryshmet klimatike, qe t’i kishin faktet e sakta, atėherė raporti I tyre mund te kishte shume vlere. /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 21/2/2019, 14:37