Je impulsiv apo i ndrojtur? Nuk e ke ti ne dore!

Share
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Je impulsiv apo i ndrojtur? Nuk e ke ti ne dore!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 17/9/2012, 07:47Je i etur pėr gjėra tė reja dhe i gatshėm pėr t’u hedhur nė sulm, apo i frikėsuar, i kujdesshėm dhe i turpshėm?

Dy llojet e temperamentit, nuk janė aspak nė dorėn tėnde.

Pasi ti lind si i tillė, falė aftėsisė qė ke tė fiksuar nė trurin tėnd pėr shfaqjen e vetėm njėrit prej tyre gjatė jetės.

Kėtė e pohon njė studim i fundit i kryer nė universitetin “La Sapienza” tė Romės, i cili tregon sesi truri i vogėl luan njė rol kyē nė pėrcaktimin e dallimeve individuale nė personalitet.

Dhe se kategoria e parė e personave qė ka nė fakt kėtė pjesė tė trurit tė zhvilluar nė veēanti, paraqitet mė impulsiv, ndėrsa kategoria e dytė, pra tė ndrojturit, e kanė kėtė pjesė tė trurit, nė njė madhėsi tė konsiderueshme mė tė vogėl.

Studimi, i publikuar nė revistėn shkencore "Human Brain Mapping", ėshtė i pari qė trajton pikėrisht kėtė marrėdhėnie, mes trurit dhe temperamentit njerėzor.

Hulumtuesit qė e realizuan atė, mblodhėn tė dhėna nga shumė subjekte tė shėndetshme, duke kombinuar teknikat e imazheve neuro, dhe masave strukturore tė personalitetit tė lidhura me tiparet e temperamentit.

Sipas kėtij modeli, nėse karakteri ėshtė i ndikuar nga mjedisi dhe arsimi, temperamenti ynė ėshtė i pėrcaktuar gjenetikisht.

"Ne hetuam njė pikė strukturore tė trurit, i cili ka mė shumė gjasa tė jetė e lidhur me personalitetet, - thanė hulumtuesit – dhe vumė re se strukturat e saj, veēanėrisht nė aspektin e vėllimit tė tyre, mund tė jenė tė lidhur me tiparet qė na shfaqen gjatė jetės”, pohuan studiuesit.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 21/2/2019, 14:44