Te dashurosh pa e lenduar veten!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Te dashurosh pa e lenduar veten!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 23/7/2012, 18:30Kur vuajmė pėr dashuri nuk ėshtė faji i ndjenjave, por i iluzioneve dhe bindjeve tė krijuara. Ja si tė ēliroheni dhe ta jetoni tė lumtur dashurinė

Vuajtja nuk ka lidhje me dashurinė!

Dashuria nuk vdes kurrė, por mund tė vritet! Po ėshtė e vėrtetė, por a ia vlen tė vuajmė pėr dashuri? Pėr t’iu pėrgjigjur kėsaj pyetjeje, duhen matur intensiteti i ndjenjave, duhen parė qėndrimet, fjalėt, mendimet, qė na dėnojnė me vuajtje pa qenė e nevojshme. Nė kėtė mėnyrė mund tė shpėtojmė nga “detyrimi tipik pėrsėritės” qė na nxit tė bėjmė tė njėjtat gabime qė kemi bėrė nė tė kaluarėn me partnerin. Por ē’duhet bėrė? Hapi i parė ėshtė qė tė shikoni mirė nė thellėsi veten dhe tjetrin.

Sjelljet e gabuara na largojnė nga partneri

Si t’ia bėjmė qė tė dimė se mėnyra jonė e tė dashuruarit ėshtė e shėndetshme dhe nxitėse e humorit tė mirė, ose qė pėrgatit terrenin e trishtimit dhe zhgėnjimit? Mjafton tė shikoni me kujdes sesi silleni dhe ēfarė qėllimesh keni pėr tė qenė ēift. Ka shumė mėnyra pėr tė parė njė marrėdhėnie me mendje tė hapur, tė ēliruar nga rreziqet dhe konfliktet e zakonshme, edhe pse ka shumė sjellje qė mund tė na mbajnė larg njė marrėdhėnieje paqėsore me partnerin.

Pėrsėritja

Duke pėrshtatur modele sjelljeje tė provuara mė parė, do t’ju pengojnė tė zbuloni me partnerin anėt e reja te vetja dhe tė pėrdorni mėnyra ende tė paeksploruara. Lumturinė mund ta arrini vetėm duke i lėnė pas mėritė dhe duke mos bėrė mė tė njėjtat gabime, mos dyshoni, mos krijoni konflikte. Nėse nuk hiqni dorė nga kėto sjelle do ta konsumoni menjėherė njė lidhje tė re tė saponisur.

Kėshilla


Lėreni mėnjanė repertorin e dashurisė dhe pėrvishuni punės: refrenit “i njėjti plazh, i njėjti det” i ka ikur koha. Tani ėshtė koha tė zgjidhni diēka tė re.

Planifikoni tė ardhmen


Kjo ėshtė ėndrra e tė gjithė tė dashuruarve, madje jo e pėrkohshme, por e pėrhershme. Por nga dėshira e deri nė realizim hapi ėshtė i vogėl. Tendenca pėr tė fiksuar dhe konsoliduar lidhjen nė njė formė mė tė “strukturuar”, siē ėshtė fejesa, bashkėjetesa, ose martesa nga frika se mos e humbasėsh tjetrin, mund tė ēojė nė projektimin sistematik tė sė ardhmes. Rreziku? Qė pritshmėritė dhe qėllimet e ardhshme mund ta zbehin dashurinė e partnerit karshi jush. Kėshilla qė u jepet nė kėto raste ėshtė qė tė jetoni tė sotmen, tė kujdeseni pėr gjėrat qė keni nė dorė dhe ato qė ndieni nė ato momente. Kėshtu mund tė shijoni gjėrat e bukura qė po kaloni, pa e vrarė mendjen se ēdo tė sjellė e ardhmja.

Simbioza

“Unė dhe ti qė bėhemi njė qenie e vetme, e ndarė nga pjesa tjetėr e botės”. Kjo ėshtė njė tentativė fiziologjike qė zakonisht ėshtė e pranishme gjatė fazės sė parė tė dashurisė, por nėse nuk ekziston atėherė lidhja mund tė jetė e dobėt. Pėr tė krijuar njė ēift nevojiten gjithmonė dy persona, pastaj nėse ėshtė vetėm njėri mė aktiv se tjetri, kėtij tė fundit i duhet tė mėsojė tė ecė me ritmin e tjetrit, pėr tė mos e lėnė pasionin tė shuhet. Nėse lidhja e njė ēifti ėshtė e shėndetshme, nuk ka pse t’i trembet pėrballjes me botėn e jashtme, qė ėshtė kurioze, zhbiriluese dhe pėrdor stimuj tė ndryshėm pėr t’i vėnė nė provė partnerėt me xhelozinė, qė ėshtė molla e sherrit mes dy tė dashuruarve. Pėr tė shpėtuar lidhjen duhet tė mendoni qė xhelozia e sėmurė shkatėrron seksin dhe marrėdhėnien. (Gazeta-Shqip)E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 21/4/2018, 23:02