Lidhja mes impotences dhe sindromes se kembeve jo te qeta!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Lidhja mes impotences dhe sindromes se kembeve jo te qeta!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 18/7/2012, 09:53

Lidhja mes impotences dhe sindromes se kembeve jo te qeta! Images

Meshkujt qė vuajnė nga sindroma e “kėmbėve jo tė qeta” (Restless Legs Syndrome) janė mė tė prirė pėr ērregullim tė funksionit erektil, sugjeron njė studim i realizuar nė Harvard.

“Kėmbėt jo tė qeta”- ėshtė gjendje e cila pėrfshin tė gjitha grupet e moshave, por mė sė shpeshti paraqitet te moshat e vjetra, dhe nė kėto raste shpeshtėsia e kėsaj gjendjeje arrin deri nė 20 pėr qind.

Kjo gjendje ėshtė ndjenjė e pakėndshme nė kėmbė qė kushtėzon nevojėn pėr lėvizshmėrinė e domosdoshme tė tyre. Momenti mė kritik i paraqitjes sė nevojės pėr lėvizje tė kėmbėve ėshtė nė veēanti gjatė natės, ashtu qė pacientėt nuk mund tė flenė.

Rezultatet e reja tė shkencėtarėve amerikanė bazohen nė tė dhėnat e grumbulluara te 11.000 meshkuj me moshė mesatare prej 65 vjet.

Pjesėmarrėsit nė studim qė vuanin nga sindroma e kėmbėve jo tė qeta kishin mesatarisht 50 pėr qind prirje pėr tė pasur edhe disfunskion erektil, pavarėsisht ekzistimit tė faktorėve tė rrezikut, siē ėshtė mosha, pesha e lartė trupore, duhanpirja, marrja e antidepresivėve apo prania e sėmundjeve tjera kronike.

Rreziku i problemeve me ereksion shtohej nė pėrpjesėtim tė drejtė me shpeshtėsinė e manifestimit tė kėsaj sindrome. /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 24/8/2019, 11:04