Dieta Dy-javore!!!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Dieta Dy-javore!!!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 25/6/2009, 19:25

Dieta dy javore nga instituti gjerman i ushqimit

Nėqoftėse kjo dietė do tė ndiqet nė mėnyrė rigoroze pėr 14 dite, ju do tė humbisni 9 kg. Kjo dietė ndikon nė metabolizmin tuaj dhe si pasojė ju nuk do t’a merrni pėrsėri peshėn e humbur pėr tre vitet e ardhshme. Nqs nė dietė janė disa ushqime qė nuk I hani, ju kėrkojmė ndjesė, por duhet ti hani sepse nuk lejohet ti shmangesh asnjė produkti tė mėposhtėm. Ju mund tė pini sa te doni kafe tė zeze pa sheqer, uje. Mbani mend se `sallata jeshile` nėnkupton edhe perimet qė klasifikohen jeshile.

DITA E PARE:

MENGJESI: Kafe e zezė pa sheqer, ose qumėsht.
DREKA: Dy veze te ziera dhe spinaq pa kripė.
DARKA: Nje biftek I madh zgare, ose 3 te vegjėl, sallatė jeshile dhe cdo lloj fruti.

DITA E DYTE:

MENGJESI: Kafe e zezė pa sheqer, ose qumėsht dhe njė fetė tė hollė buke tė thekur.
DREKA: Njė biftek mesatar zgare, sallatė dhe cdo lloj fruti.
DARKA: Mish tė bardhė (pule) ne sasi tė kufizuar.

DITA E TRETE:

MENGJESI: Kafe e zezė pa sheqer, ose qumėsht dhe njė fetė tė hollė buke tė thekur.
DREKA: Dy veze te ziera, sallatė dhe domate tė freskta
DARKA: Mish I bardh dhe sallatė.

DITA E KATERT:

MENGJESI: Kafe e zezė pa sheqer, ose qumėsht dhe njė fetė tė hollė buke tė thekur.
DREKA: Njė veze e zierė, karrota, djath I njomė.
DARKA: Fruta tė freskta dhe kos natyral

DITA E PESTE:

MENGJESI: Karrota tė grira me limon dhe kafe e zezė.
DREKA: Peshk me avull dhe domate tė freskta
DARKA: Njėe biftek I madh zgare dhe sallatė jeshile

DITA E GJASHTE:

MENGJESI: Kafe e zeze pa sheqer, ose qumėsht dhe njė fetė tė hollė buke tė thekur.
DREKA: Gjysėm pule tė pjekur nė zgarė
DARKA: Dy vezė te ziera dhe karrota tė grira

DITA E SHTATE:

MENGJESI: Caj me limon pa sheqer, ose qumėsht
DREKA: Njė biftek zgare dhe fruta tė freskta
DARKA: Cfare tė doni

Dita e 8 deri e 14-tė ,fillon duke pėrsėritur pėrsėri 7 ditėt e para tė dietės,
e pas kėtyre dy javėve mund tė filloni tė hani normalisht por sigurisht duke u pėrmbajtur dhe ushqyer me zarzavate e fruta.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 18/6/2018, 22:39