Ja nga vjen superkompjuteri mė i shpejtė nė botė!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Ja nga vjen superkompjuteri mė i shpejtė nė botė!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 19/6/2012, 18:28

Ja nga vjen superkompjuteri mė i shpejtė nė botė! Images

Njė kompjuter i ndėrtuar pėr Administratėn pėr Sigurinė Bėrthamore Kombėtare nė SHBA nga IBM ėshtė kurorėzuar si kompjuteri mė i shpejtė nė botė. Kompjuteri i IBM, i quajtur Sequoia, i merr kėshtu vendin e parė kompjuterit K, tė ndėrtuar nga japonezėt e Fujitsu. Kompjuteri pritet qė tė kryejė simulime pėr tė ndihmuar nė shtimin e rezistencės pėr armėt e vjetruara bėrthamore.

Drejtuesi i ASBK tha se Sequoia pėrfaqėson lidershipin amerikan nė kompjutera. Kompjuteri ėshtė nė gjendje tė bėjė aq pėrllogaritje nė njė orė sa 6.7 miliard njerėz me makina llogaritėse do i kryenin pėr 320 vjet nėse do punon pa pushim. Edhe pse SHBA ka punuar shumė pėr kėtė kompjuter, nė listėn e 10 superkompjuterave ata kanė vetėm tre tė tillė. Gjashtė muaj mė parė amerikanėt kishin pesė kompjutera nė top listė, raporton BBC.

Kina e Gjermania kanė nga dy superkompjutera, kurse Japonia, Franca e Italia kanė nga njė. IBM pretendon se ėshtė prodhuesi lider pasi pesė nga dhjetė kompjutera janė tė kėsaj kompanie. Sequoia ėshtė 1.55 herė mė i shpejtė se modeli i Fujitsu dhe pėrdor 1.5 milion procesorė. Po ashtu IBM ėshtė mė efikas pėr pėrdorimin e energjisė.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 19/6/2019, 11:44