Fakte rreth dashurisė

Share
avatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Fakte rreth dashurisė

Mesazh nga Vizitor prej 25/6/2009, 08:07


Dashuria ėshtė njė gjė shumė e bukur, por edhe e ēuditshme gjithashtu.
Mė poshtė janė 25 fakte rreth dashurisė.
1- Burrat tė cilėt e puthin gruan e tyre nė mėngjes, jetojnė 5 vjet mė shumė se sa ata qė nuk e bėjnė kėtė gjė.
2- Kėnga e parė pėr dashurinė ėshtė shkruar 4 000 vjet mė parė dhe vjen nga njė zonė midis Tigrit dhe Eufratit.
3-Nėse vjen momenti pėr intimitet qė nė fillim tė marrėdhėnies, 78% e vajzave nuk pranojnė nėse nuk janė depiluar.
4- Vajzat feministe kėrkojnė mė shumė se tė tjerat tė kenė njė marrėdhėnie romantike.
5- Dy tė tretat e njerėzve raportojnė se kanė rėnė mė shumė nė dashuri me dikė qė kanė vite qė e njohin, se sa me njė tė sapo njohur.
6- Njerėzit qė tregojnė historinė e tyre tė dashurisė e bėjnė kėtė pasi mendojnė se procesi ėshtė jashtė kontrollit tė tyre.
7- Dashuria nxit njė efekt qetėsues nė trup dhe mėndje pėr tė paktėn njė vit, gjė qė ndihmon ruajtjen e sistemit nervor.
8- Dashuria ka tė njėjtin efekt nė trup njėsoj si edhe frika e madhe. Te njė person i dashuruar shfaqen tė njėjtat simptoma si te njė person qė ndjen njė frikė tė madhe - zmadhim tė bebes sė syrit, duar tė djersitura, dhe rritje tė tė rrahurave tė zemrės
9- Skanimet e trurit kanė treguar se kur njeriu shikon foto tė njeriut tė zemrės, truri reagon menjėherė duke treguar dėshirė.
10- Vajzat e fisit Tivi nė Pacifikun jugor martoheshin qė nė lindje.
11- Shėrbimi “Detektori i dashurisė” i shpikur nga operatori telefonik KTF supozohet se tregon seriozitetin e njeriut tė dashur, nėse ai vėrtet ėshtė i ndershėm nė atė qė thotė. Telefoni analizon kordat e zėrit pėr tė parė nėse ai flet me dashuri apo jo. Pėrdoruesi merr njė analizė tė bisedės nėpėrmjet njė mesazhi i cili tregon afeksionin, surprizėn, pėrqendrimin dhe ndershmėrinė me tė cilėn ka folur personi tjetėr nė linjė.
12- Rreth 11 pėr qind e grave kontrollojnė menjėherė “online” pėr tė parė tė dhėnat e njė personi qė e kanė takuar ose qė presin ta takojnė, kundrejt 7 pėr qind tė meshkujve.
13- Me kalimin e kohės, partnerėt tentojnė tė kenė gjithmonė e mė shumė tė njėjtat sjellje.
14- Njerėzit tentojnė tė kthejnė mė shumė kokėn nė tė djathtė se sa nė tė majtė kur puthin dikė (65 pėr qind e njerėzve e kthejnė kokėn nė tė djathtė).
15- Tradita e unazės sė fejesės ka ardhur qė nė shekullin e 15-tė, kur Duka Maximillian i Austrisė i dha njė unazė tė fejuarės sė tij Mary nga Burgundy.
16- Rreth 43 pėr qind e grave preferojnė qė partnerėt tė mos tregojnė shenja “dashurie” nėse nuk janė tė sigurt pėr njė lidhje.
17- Njerėzit qė sapo kanė rėnė nė dashuri tregojnė zvogėlim tė hormonit serotoninė, nė nivele aq tė ulėta sa dhe te njė person i sėmurė.
18- Aeroporti Ndėrkombėtar i Filadelfias mbahet si numri 1 pėr lidhjet e dashurisė gjatė kohės sė pritjes.
19- Sipas njė teorie matematike, ne duhet tė takojmė shumė njerėz para se tė zgjedhim partnerin e pėrjetshėm. Sipas probabilitetit vetėm kėshtu ka mė shumė shanse pėr njė ēift tė suksesshėm.
20- Mjekra e burrave rritet mė shpejt kur ata mendojnė pėr seks.
21- Verona, qyteti italian ku u luajt vepra e Shekspirit “Romeo dhe Zhulieta”, merr rreth 1000 letra ēdo vit nė adresė tė Zhulietės, ēdo Valentin.
22- “Nėse njė person refuzon njė lidhje, personi bie edhe mė shumė nė dashuri me atė person qė nuk e ka pranuar”, thotė Helen Fisher autor i librit “Pse dashurojmė”. Pjesėt e trurit qė aktivizohen kur ne jemi tė gėzuar vazhdojnė tė mbeten aktive.
23- Ka njė arsye pse ndodhin romancat nė zyrė. Rėnia nė dashuri ėshtė shumė e lidhur me afrimitetin. Ngjallet familjariteti, qetėsia, afėrsia dhe romanca.
24- Njė nė pesė marrėdhėnie dashurie afatgjata ndodhin pasi njėri nga partnerėt ėshtė i pėrfshirė nė tė.
25- Njė marrėdhėnie romantike i bėn tė dy partnerėt tė lumtur. Sa mė afėr ndihemi, aq mė tė lumtur jemi.

Tradhtia dhe emocionet

Atmosfera e njė dashurie tė fshehur ėshtė si thirrja e sirenave pėr Odisenė. I lėmė tė thėrrasin pėr t’i dėgjuar, dhe pastaj t’i shijojmė. Dashuria e ndaluar (tradhtia), tė tėrheq kaq shumė saqė tė ndryshon dhe kėndvėshtrimin e botės, dhe ėshtė shumė tėrheqėse, sepse ėshtė njė sfidė e pėrditshme me fantazi nga mė tė ndryshmet, qė kjo dashuri tė mbetet sa mė e fshehtė. Nuk duhen bėrė takime tė fshehura, puthje tė rastit, histori dashurie tė ndaluara sepse kanė gjithmonė njė ēmim dhe tė shtrenjtė. Po si mund tė thuash jo? Ajo vjen pa pritur, nė formė dhe mėnyra nga mė rrėqethėset. Nė fund tė fundit ėshtė e rėndėsishme tė dini ta njihni dhe t’i bėni vend pranė. Ka njė sekret tė vogėl qė tė dish ta pėrdorėsh kėtė “ngarkesė erotike” qė ėshtė brenda jush: “Lasciarsi andare”, lėshojeni vetveten si njė makinė pa frena tek personi qė ju ka krijuar kėtė ngarkesė, sepse ėshtė e kėnaqshme, e domosdoshme dhe ju lehtėson dhe jetoni mė mirė psikologjikisht.

Xhelozia dhe dyshimi

Gjithēka ėshtė e shkruar nė yje, madje dhe dita e lindjes dhe e vdekjes. Fjalėt e tyre shpesh janė “tepėr tė pabindshme” pėr dikė, i cili nuk beson tek fati, nuk beson nė Zot, nuk beson nė fenomene hyjnore, apo tė pashpjegueshme. Njeriu ėshtė qenia me e “pabindur”, qė duke u mbėshtetur nė kapacitetin e tij tė tė konceptuarit tė gjėrave, dyshon nė ēdo gjė qė thuhet apo shkruhet. Ndonjėherė themi “Pėrse duhet tė besoj nė teori tė tilla, pėrse duhet tė mendoj se pėr mua qenka e shkruar qė do tė lidhem me dikė dhe qė ai/ajo plotėson boshllėkun tim?” Pyetje kjo qė e gjen pėrgjigjen nė gjithsecilin prej jush. Jam e lumtur, mund tė thotė dikush, kam gjetur personin ideal pėr mua, kam gjetur zemrėn apo shpirtin tim, jam pranė partnerit tė jetės. Po nėse ėshtė kjo gjė e vėrtetė, nėse vėrtet ke gjetur shpirtin tėnd binjak, atėherė pėrse gjithė ai dyshim nė zemrėn e tuaj? Nė momentin e pėrputhjes me partnerin e duhur ēdo ndjenjė e tillė zhduket.

Liria dhe kėnaqėsia

Kur jeni tė pėrgatitur keni mė shumė mundėsi pėr tė zgjedhur, mė shumė liri dhe kėnaqėsi. Nė qoftė se dėshironi tė jeni aktivė nga ana seksuale, marrėdhėniet seksuale duhet t’i shihni si kėnaqėsi, por njėkohėsisht atyre duhet t’u kushtoni vėmendje serioze. Nėse doni qė tė shmangni shtatzėninė dhe infeksionet qė transmetohen nė rrugė seksuale, duhet tė pėrdorni metodat mbrojtėse kontraceptive. Mund tė jeni nė dijeni tė njė liste mjetesh kontraceptive qė mund t’i pėrdorni pėr tė shmangur shtatzėninė. Disa prej tyre sigurojnė mbrojtje edhe nga infeksionet qė transmetohen nė rrugė seksuale. Nėse keni pyetje, shqetėsime ose vėshtirėsi rreth mjeteve kontraceptive, konsultohuni me specialistė nė Shoqatėn e Planifikimit Familjar ose me mjekun. Mjete kontraceptive pėr femrat janė ato qė merren nga goja, si: pilula ose tableta qė pėrmbajnė hormone tė cilat e ndalojnė procesin e lėshimit tė vezėve nga vezoret ēdo muaj.
__________________

Burrelsja
ViP Nė B'SH ☆
☆ ViP Nė B'SH ☆

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 21/02/2013
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 1418
<b>Pikėt</b> Pikėt : 2783
<b>Votat</b> Votat : 21

Buzqeshje Re: Fakte rreth dashurisė

Mesazh nga Burrelsja prej 8/7/2013, 11:52

22- "Nėse njė person refuzon njė lidhje, personi bie edhe mė shumė nė dashuri me atė person qė nuk e ka pranuar", thotė Helen Fisher autor i librit "Pse dashurojmė". Pjesėt e trurit qė aktivizohen kur ne jemi tė gėzuar vazhdojnė tė mbeten aktive.

    Ora ėshtė 17/10/2018, 09:51