Mund te ndryshojme per dashuri?!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Mund te ndryshojme per dashuri?!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 27/2/2012, 19:19Cfare duhet te bejme kur sjelljet dhe karakteri i partnerit kercenojne integritetin e ciftit duke krijuar moskuptime? Femrat shume shpesh interpretojne sjelljet e partnerit si prove e nje fundi te nje dashurie, si te thuash "jam i dashuruar me ty, por jo mjaftueshem sa te le menjeane impenjimet dhe hobbet e mia"

Ndryshimet, nevoje apo pamundesi?

Koncepti i ndryshimit eshte ne pergjithesi i lidhur me idene e permiresimit, dickaje te re dhe te rinovimit. Ndryshimi shpesh ben pjese ne sferen e dashurise por ne kete rast te ben frike sepse duhet te heqesh dore nga dicka. Dashuria, perben nje ndryshim te madh ne jete, sepse per te qendruar mire me njeriun qe dashuron duhet te besh kompromise dhe ndonje sakrifice. Duke u nisur nga ideja se dashuria nuk eshte nje detyrim por nje zgjedhje, eshte e rendesishme te kuptoni kur ne nje marredhenie ndryshimi i partnerit eshte i nevojshem dhe kur eshte i pamundur. Kur behet fjle per te ndryshuar nje mashkull duhet te beni dallimin midis sjelljes dhe karakterit. Nje burre mund te ndryshoje zakonet e tij, por do te kete shume veshtiresi nese do mundoheni ta modifikoni ate.

Per dashuri do te ndryshoje?

Mundesia qe nje mashkull te ndryshoje per dashuri eshte reale, por vetem nese ja vlen vertet dhe nese deshira per te ndryshuar gjendet brenda tij. Nje femer nuk mund te pretendoje te ndryshoje nje burre, mund ta ndihmoje dhe ta ndjeke ate ne fazat e ndryshimit qe ai zgjedh te beje ne menyre absolute jo te detyrueshme por spontane.

Cfare mund te ndryshojme per dashuri

Ka disa aspekte te partnerit me te cilat mund te punohet. Nese modifikoni sjelljet qe te bezdisin, raporti ne cift nuk mund te beje gje tjeter se te pesoje nje ndryshim shume te mire.

Mbremjet e tij me miqte

Nese keni deshire te kaloni mbremje romantike me te, perkedheluni ne divan duke i treguar sesa e dashuroni, por mendimi juaj shqetesohet se partneri juaj do te dal te takohet me shoket per te pire nga nje birre dhe duke pare ndonje ndeshje futbolli, mos beni skena te kota. Nje dy here ne jave do te mblidheni me shoket, me pas mbremjet e tjera do te jene vetem per ju...

Mos kerkoni henen

Nese partneri juaj ka pranuar te modifikoje zakonet e tij per tju bere te lumtura ju dhe te kenaq disa nga deshirat tuaja, cmojini sforcimet e tij dhe mos egzagjeroni me kerkesa te pamundura. Ndryshimi sipas deshires tuaj nuk eshte i drejt dhe nuk egziston, mirekuptimi dhe kompromisi jane aleatet e duhur per te gjetur nje pike per te ekulibruar marredhenien ne cift qe te zgjas pergjithmone. /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 12/12/2018, 00:03