Historitė mė tė mėdha tė dashurisė ndėr shekuj!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Historitė mė tė mėdha tė dashurisė ndėr shekuj!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 23/2/2012, 23:33Historitė e famshme tė dashurisė nuk kanė kohė, ato janė tė pėrjetshme. Bota ka parė shumė histori dashurie, por vetėm disa prej tyre janė kthyer nė legjenda tė pėrjetshme, janė gdhendur nė libra e pėrjetėsuar nė projekte kinematografike. Disa nga kėto ēifte tė dashuruarish janė pėrballur me refuzimin e tė afėrmve tė tyre, tė cilėt s’kanė miratuar lidhjen e dashurisė, ndėrsa tė tjerė thjesht kanė jetuar njė histori qė ka zgjatur deri nė ditėt e fundit tė jetės sė tyre.

Historitė

Ndonjėherė nė histori, tragjedia dhe dashuria kanė ecur pėrkrah njėra-tjetrės. Kėto kanė qenė dhe ato histori qė kanė frymėzuar mė shumė poetėt. Skenarė tė njohur filmash e romane janė krijuar nė bazė tė kėtyre historive, edhe pse ato kanė ndodhur shumė e shumė kohė mė parė. “Websitet” e ndryshme, tani nė prag tė festės sė pėrvitshme tė Shėn Valentinit, kėshillojnė ata qė duan tė zgjedhin njė eksperiencė tė veēantė, qė tė lexojnė sė bashku me njerėzit e tyre tė zemrės kėto histori tė pavdekshme dashurie.

Mark Antoni dhe Kleopatra Faraonia e Egjiptit dhe gjenerali romak

Historia e dashurisė sė faraones sė fundit tė Egjiptit dhe gjeneralit tė pashėm romak skandalizoi gjithė shoqėrinė romake dhe politikanėt romakė. Ata u martuan nė vitin 36 para Krishtit, por dashuria e tyre nuk pati fund tė lumtur. Pavarėsisht tė gjitha rreziqeve, Mark Antoni dhe Kleopatra u martuan nė vitin 36 Para Krishtit. Nė vitin 31 para Krishtit, kur Mark Antoni dėgjoi nė fushėn e betejės lajmin e rremė se Kleopatra kishte vdekur, ai ra mbi shpatėn e tij. E mbetur pa shpresė, Kleopatra vrau veten duke pėrdorur njė gjarpėr helmues.

Marie dhe Pier Kurie, partnerė nė dashuri dhe nė shkencė

Marie kalonte ēdo minutė kohė tė lirė duke studiuar nė laborator. Kėshtu ajo i ra nė sy Pier Kurie, i cili ishte drejtori i njė prej laboratorėve ku ajo punonte. Ai i bėri asaj propozime tė shumta martese deri sa ajo pranoi. Ata u martuan mė nė fund, nė vitin 1895 dhe filluan kėshtu lidhjen e tyre tė famshme. Tre vite mė vonė ato zbuluan poloniumin dhe radiumin. Nė vitin 1903 fituan ēmimin Nobel. Kur Pier vdiq nė vitin 1904, Marie vazhdoi punėn e tyre tė pėrbashkėt duke u bėrė dhe mėsuesja e parė femėr nė Sorbonė.

Alfred Lunt dhe Lin Fontan, ēifti qė “mbretėroi” 55 vite nė Broduei

Lunt dhe Fontan u shfaqėn nė pjesėn e parė teatrore sė bashku, nė vitin 1919. Ata u martuan tre vite mė vonė. Rrallė ka ndodhur qė njė histori dashurie teatrale tė zgjasė aq shumė ose tė ketė njė triumf tė tillė. Pėr 55 vite ata ishin tė pandashėm nga njėri tjetri. Ata shkėlqyen nė Broduei me rolet e tyre nė komeditė e sofistikuara tė Xhorxh Bernard Shout, Terenc Ratigan dhe Noel Kouard, vepra madhore e tė cilit, “Design for living” ishte krijuar enkas pėr ata tė dy. Alfred dhe Lin u larguan nga skena nė vitin 1958.

Eni Oaklei dhe Frenk Batler, gjuajtėsit e talentuar qė frymėzuan “musical” amerikan

Eni Oaklei nga Ohajo ishte njė vajzė ēapkėne, e cila shumė shpejt u bė e njohur si qitėse e talentuar. Frank Butler, i cili ishte qitės me famė nė atė kohė, u habit pa masė kur i thanė se njė vajzė e re kishte pranuar sfidėn e tij pėr tė mundur kėdo. Por nė fakt, vajza e re e fitoi konkursin dhe e mundi atė. Ajo fitoi gjithashtu dhe zemrėn e tij. Ata u martuan nė vitin 1882. Butler braktisi karrierėn e tij, pėr tė menaxhuar atė tė gruas sė tij. Eni vdiq nė vitin 1962. Bashkėshorti i saj zemėrthyer, vdiq 18 ditė mė vonė, ndėrkohė qė martesa e tyre e lumtur kishte zgjatur 44 vite.

Robert dhe Elizabeth Brouning, njė histori dashurie sekrete mes dy poetėve legjendarė

Historia e dy poetėve pėrmban gjithė elementėt e duhur pėr njė histori romantike, shoqėrimin e fshehtė me njėri tjetrin, arratisjen, poezitė e dashurisė dhe peizazhin piktoresk italian. Elizbeth shkruante poezi qė kur ishte e vogėl dhe botoi njė libėr “Poems” nė vitin 1844. Shkrimet e saj tėrhoqėn vėmendjen e Brouning, i cili ishte poet. Ata u detyruan tė arratisen nė Itali pas kundėrshtimit tė babait tė Elizabeth pėr martesėn. Poezitė e tė dyve u frymėzuan pikėrisht nga historia e dashurisė sė tyre.

Viktoria dhe Alberti, mbretėresha angleze qė vajtoi bashkėshortin pėr 41 vite

Mbretėresha Viktoria dhe Princi Albert u martuan mė 1840. Ēifti pati nėntė fėmijė dhe Viktoria ishte shumė e dashuruar pas bashkėshortit tė saj. Kur Alberti vdiq mė 1861 ajo nuk u shfaq nė publik pėr tre vjet rresht. Izolimi i saj i gjatė shkaktoi kritika publike. Sidoqoftė, nėn influencėn e kryeministrit Benxhamin Disraeli, Viktoria iu rikthye jetės publike nė vitin 1866. Por Viktora, s’reshti kurrė sė vajtuari pėr princin e saj tė dashur, duke u veshur me tė zeza deri nė fund tė jetės sė saj.

Xhon Alden dhe Prishila Mullins, njė prej romancave tė para tė kolonive nė SHBA

Historia e tyre ishte njė nga romancat e para nė kolonitė amerikane. Historia e tyre e dashurisė ėshtė e pėrjetėsuar nė njė poemė tė vitit 1858 tė Henry Longfellou. Sipas poemės, Alden u njohu me Mullins, kur kapiteni i tij e dėrgoi atė t’i thoshte vajzės sė bukur se kishte rėnė nė dashuri me tė. Mirėpo Alden dhe Mullins u dashuruan bashkė, megjithėse nuk mund ta shprehnin nga frika se mos fyenin kapitenin. Sė fundmi ata u martuan, lindėn 11 fėmijė dhe janė ndėr themeluesit e Duksbėri nė Masacusets.

Shah Jahan dhe Mumtaz Mahal, perandori qė ndėrtoi Taxh Mahalin pėr gruan e tij

Perandori Shah Jahan ishte i dashuruar marrėzisht pas gruas sė tij 15-vjeēare, Mumtaz Mahal. Ajo i dhuroi atij 14 fėmijė dhe u bė gruaja e tij e preferuar. Pas vdekjes sė saj nė 1629, perandori qė mbajti zi pėr njė kohė tė gjatė pėr gruan e tij tė dashur, vendosi tė ndėrtonte nė nder tė saj njė monument. U deshėn 20 mijė punėtorė, njė mijė elefantė dhe rreth 20 vite pėr pėrfundimin e monumentit, i cili sot ėshtė njė destinacion i preferuar i turistėve, Taxh Mahali. Kur Shah Jahan vdiq, e varrosėn pėrkrah gruas sė tij nė Taxh Mahal.

Abigail dhe Xhon Adams, njė histori dashurie gjysmėshekullore gjatė luftės revolucionar

Edhe pse ajo jetoi nė njė kohė, kur pjesa mė e madhe e grave nuk ishin tė arsimuar, Abigail Adams mėsoi tė lexonte dhe tė ishte nė kontakt me ngjarjet e momentit nė vend. Intelekti i Abigail tėrhoqi vėmendjen e avokatit tė ri, Xhon Adams dhe ata u martuan nė vitin 1764. Ishte njė dashuri intelektuale dhe romantike qė do tė zgjaste pėr 50 vjet. Gjatė kohės qė Adams ishte larg shtėpisė, ata i shkruanin njėri tjetrit letra tė gjata romantike. Nė vitin 1810 ata lanė Shtėpinė e Bardhė dhe u tėrhoqėn nė fermėn e tyre nė Masaēusets, ku gėzuan praninė e njėri-tjetrit dhe pėr 17 vite tė tjera.

Abelardi dhe Heloiza, dashuria e njė murgu e murgeshe qė jetoi ndėr shekuj

Historia tragjike e Abelardit dhe Heloziės ka jetuar ndėr shekuj. Rrethi vitit 1100, Peter Abelard shkoi nė Paris tė studionte nė shkollėn “Notre Dame”. Ai fitoi shpejt si reputacionin si filozof i shquar. Kur meshtari i “Notre Dame” e punėsoi atė t’i jepte mėsim mbesės sė tij, Heloizės, ai u dashurua marrėzisht me mbesėn e punėdhėnėsit tė tij, Heloizėn me tė cilėn pati dhe njė fėmijė. Mirėpo pasi u mor vesh njė gjė e tillė, Heloizėn e mbyllėn nė njė kuvend dhe Abelardi vendosi tė bėhej murg. Ata vazhduan ta donin njėri tjetrin dhe letrat e tyre janė botuar mė vonė. /tiranaobserver/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 10/12/2018, 02:48