Dhjetė ngjarje qė kanė shėnuar 20 shkurtin nė vite…!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Dhjetė ngjarje qė kanė shėnuar 20 shkurtin nė vite…!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 20/2/2012, 13:00

1792 - U krijua shėrbimi postar i SHBA-ve.

1513 - Papa Julius II vdes. Trupi i tij u vu nė njė varr tė madh, gdhendur nga Mikelangjelo.

1809 - Gjykata Supreme ka vendosur se fuqia e qeverisė federale ėshtė mė e madhe se ajo e ēdo shteti.

1831 - Revolucionarėt polakė mposhtėn rusėt nė betejėn e Grouēou.

1938 - Hitleri kėrkoi vetėvendosje pėr gjermanėt nė Austri dhe Ēekosllovaki.

1862 - Uilliam Uallas Linkoln, i biri 11-vjeēar i presidentit Abraham Linkoln, vdiq nė Shtėpinė e Bardhė,

1872 - Muzeu Metropolitan i Artit u hap nė New York City.

1971 - Tė rinjtė protestuan pėr tė mos i prerė flokėt e tyre tė gjatė nė Athinė, Greqi.

1998 - Tara Lipinski u bė 15-vjeēarja e parė qė fitoi medaljen e artė nė Olimpiadėn Dimėrore.

2005 - Gazetari dhe autori Hunter S. Tomson bėri vetėvrasje nė moshėn 67 vjeēare. /BotaSot/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 22/8/2019, 00:52