Torte e mbushur!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Torte e mbushur!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 13/2/2012, 10:42

Torte e mbushur! Images

Perbersit:

-10 vezė
-10 lugė sheqer
-2 lugė kakao
Pėr krem:

-6 lugė niseshte
- 1 l qumėsht
- 8 lugė sheqer
-150 gr ēokollatė pėr gatim
-125 gr gjalpė
- 100 gr arra tė thėrrmuara
-100 gr sheqerka zhele
-100 gr rrush i thatė
-10 krem banane

Gatimi:

Fillojmė me pėrgatitjen e pandispanjės. Nė enė tė thellė i thyejmė vezėt, shtojmė 10 lugė sheqer dhe i rrahim me mikser. Pasi shkrihet sheqeri, nė enė e shtojmė kakaon dhe i rrahim derisa tė bashkohet masa. Pastaj, nė enė e shtojmė miellin dhe aditivin pėr brumė. Pėrziejmė me tel kuzhine, derisa tė bashkohet masa.Kallėpin e rrumbullakėt e lyejmė me gjalpė. Brumin e derdhim nė kallėp. Kallėpin e vėmė nė furrė. Pjekim 20 minuta, nė temperaturė prej 180 gradė.

Ndėrkohė e pėrgatisim kremin. Nė tenxhere nė zjarr e hedhim pjesėn mė tė madhe tė qumėshtit dhe 8 lugė sheqer. Pėrziejmė me tel kuzhine. Nė qumėshtin e mbetur e shtojmė niseshtenė dhe pėrziejmė me tel. Duke pėrzier pandėrprerė me tel, nė qumėshtin e valuar e shtojmė niseshtenė e zbutur. Pasi kremi e fiton dendėsinė e duhur, tenxheren e heqim nga zjarri. Ēokollatėn e thyejmė nė copė dhe e shtojmė nė tenxhere. E shtojmė edhe gjalpin. Pėrziejmė me tel, derisa tė shkrihet ēokollata dhe gjalpi. E lėmė kremin tė ftohet. E nxjerrim pandispanjėn nga kallėpi dhe e presim pjesėn e sipėrme tė pandispanjės.

Pastaj, nė mes tė pandispanjės bėjmė vrimė. Copėt nga mesi i pandispanjės i vėmė nė enė tė thellė. Kremin e ftohur e rrahim me mikser. Gjysmėn e kremit nga tenxherja e vėmė nė enėn me copėt e pandispanjės. Nė enė i shtojmė arrat e thėrrmuara dhe rrushin e thatė.Sheqerkat zhele i presim nė copė dhe i shtojmė nė enė. Edhe 4 krem banane i presim nė copė dhe i shtojmė nė enė. Kremin e vėmė nė vrimėn e pandispanjės. Tortėn e mbushur e lyejmė me kremin e mbetur nė tenxhere. Sipėr kremit e vėmė copėn e prerė tė sipėrme tė pandispanjės.

Tėrė tortėn e lyejmė me kremin nga tenxherja. Kremin e mbetur e vėmė nė shiringė kuzhine. Me shiringė, me krem e zbukurojmė pjesėn anėsore dhe pjesėn e sipėrme tė tortės. Mes topėzave tė kremit zbukurojmė me sheqerka zhele. Nė mes tė tortės i vėmė 6 krem bananet e mbetura. Me njė topėzė krem dhe me njė copė sheqerkė zhele e pėrfundojmė zbukurimin e tortės. /recetakuzhine/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 17/7/2019, 08:44