Njiheni tė dashurėn nga pėllėmba!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Njiheni tė dashurėn nga pėllėmba!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 13/6/2009, 20:23Hė pra zotėrinj, nga e njihni tė dashurėn e mundshme? Ėshtė vėshtrimi nė sytė e saj, buzėqeshja e saj joshėse apo ndoshta fakti se ajo tė bleu njė birrė? Le tė themi tė vėrtetėn: nuk duhet tė shikoni pėrtej duarve tė saj.

Pėr qindra vjet, lexuesit e pėllėmbės dhe disa personalitete historike mė tė njohura kanė pėrdorur shkencėn e leximit tė dorės si udhėzues nė jetėn e tyre. Qoftė para takimit tė parė apo njė zotimi qė do tė zgjasė sa tėrė jeta, leximi i pėllėmbės ka qenė gjithmonė njė burim i besueshėm pėr njerėz tė tė gjitha shtresave.

Kėnaqėsi me dorėn e saj

Nė njė kohė njė lexuesit e vėrtetė tė dorės ia kushtojnė jetėn e tyre kėsaj shkence (nėse doni ta quani kėshtu), ne do t'ju mėsojmė bazat. Pėrpara se tė kėrkoni dorėn e saj, duhet mė parė ta lexoni.
E dimė tė gjithė sesa i sikletshėm mund tė jetė takimi i parė. Ku do tė shkoni? Pėr ēfarė do tė flisni? A do t'ju mbyllet goja? Tė gjitha kėto janė tė rėndėsishme, por kohėt e fundit ju duhet tė thyeni akullin. Pasi i keni ofruar njė pije, pse tė mos i ofroni edhe njė lexim dore falas? Ajo mund tė mbetet paksa e habitur nga oferta juaj, por kjo ka pėr t'i pėlqyer.
Tani qė ajo ėshtė vėnė nė qendėr tė vėmendjes, pėrveshni mėngėt dhe futjani punės.

A ėshtė kėmbėngulėse ajo?

Karakteristika e parė qė duhet tė ekzaminoni ėshtė gishti i madh. Mė saktėsisht, ekzaminoni dy pjesėt e tij, tė sipėrmen dhe tė poshtmen, tė cilat ndahen nga njė vizė (aty ku pėrkulni gishtin). Kur vėreni gishtin, mbani nė mendje se gjysma e sipėrme pėrfaqėson "dėshirė", ndėrsa ajo e poshtme "logjikė". Nėse seksioni i sipėrm ėshtė mė i gjatė se i poshtmi, atėherė keni tė bėni me njė grua qė ka dėshirė tė fortė. Asaj i pėlqen tė ketė kontroll dhe tė marrė vetė tė gjitha vendimet.


Kjo mund ta bėjė mė eksituese dhomėn e gjumit, por ditė pas dite mund tė kthehet nė njė torturė tė vėrtetė, sepse do t'ju duhet tė dorėzoheni mė tepėr se ē'dėshironi ta bėni kėtė.
Nga ana tjetėr, nėse seksioni i poshtėm ėshtė mė i gjatė, keni tė bėni me njė person tė kontrolluar nga logjika. E keqja nė njė situatė tė tillė ėshtė se kėsaj femre mund t'i mungojė dėshira pėr tė rrezikuar. Juve mund t'ju duket tepėr zbavitėse diēka qė ajo e quan thjesht budallallėk. Procedoni me kujdes.

Te majat e gishtėrinjve

Pasi keni eksploruar "dėshirėn" dhe "logjikėn" e saj, ju duhet t'u hidhni njė sy edhe majave tė gishtėrinjve tė dorės. Ka shumė klasifikime tė tyre, por ne do tė bėjmė mė tė thjeshtin.
Nėse ajo ka gishta me majė, atėherė keni pėrballė njė ėndėrruese. Ajo e vlerėson tė bukurėn dhe i hedh njė hije pozitive ēdo gjėje. Ajo jeton pėr momentin dhe ndoshta ėshtė duke kėrkuar dikė me tė cilin tė ndajė idealet e saj.

Nga ana tjetėr, majat katrore tė gishtėrinjve janė njė tregues i qartė prakticiteti. Mos guxoni tė shoqėroni me njeri tjetėr veē saj. Pasojat do tė ishin fatale.

Ē'tė keqe kanė duart e buta

Karakteristika e fundit qė duhet tė ekzaminoni ėshtė ndjesia qė ju jep dora e saj. Nė kėtė rast do tė diskutojmė pėr dy klasifikime: tė buta dhe tė ashpra. Duart e saj tė buta mund t'ju krijojnė njė ndjesi tė kėndshme, por mė mirė vazhdimi tė lexoni mė poshtė. Keni tė bėni kryekėput me njė dashnore tė artit. Ndėrsa juve mund t'ju shkojė mendja te ndonjė darkė apo te ndonjė film pėr njė takim tė pėrsosur, ajo do tė dojė tė shkojė nė njė muze.


Nga ana tjetėr, kur zbuloni duar tė ashpra, duhet tė procedoni me kujdes. Keni pėrballė njė grua me njė personalitet intensiv. Ndonjėherė ajo mund tė jetė pa takt, madje t'ju bėjė tė mendoni se nuk ishte ajo zgjidhja e duhur. Ndershmėria e saj mund tė jetė, pas pak kohe, kokėēarėse.


Dhe tani nė sulm!
Tani qė i mėsuat kėto baza tė thjeshta, vėrini nė provė. Mos e bėni tė mėrzitshėm takimin tjetėr duke folur pėr jetėn tuaj. Fokusohuni tek ajo dhe pėrgatiteni veten pėr eksperiencėn mė njohėse.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

Burrelsja
ViP Nė B'SH ☆
☆ ViP Nė B'SH ☆

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 21/02/2013
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 1418
<b>Pikėt</b> Pikėt : 2783
<b>Votat</b> Votat : 21

Buzqeshje Re: Njiheni tė dashurėn nga pėllėmba!

Mesazh nga Burrelsja prej 8/7/2013, 11:52

A ėshtė kėmbėngulėse ajo?

Karakteristika e parė qė duhet tė ekzaminoni ėshtė gishti i madh. Mė saktėsisht, ekzaminoni dy pjesėt e tij, tė sipėrmen dhe tė poshtmen, tė cilat ndahen nga njė vizė (aty ku pėrkulni gishtin). Kur vėreni gishtin, mbani nė mendje se gjysma e sipėrme pėrfaqėson "dėshirė", ndėrsa ajo e poshtme "logjikė". Nėse seksioni i sipėrm ėshtė mė i gjatė se i poshtmi, atėherė keni tė bėni me njė grua qė ka dėshirė tė fortė. Asaj i pėlqen tė ketė kontroll dhe tė marrė vetė tė gjitha vendimet.


Kjo mund ta bėjė mė eksituese dhomėn e gjumit, por ditė pas dite mund tė kthehet nė njė torturė tė vėrtetė, sepse do t'ju duhet tė dorėzoheni mė tepėr se ē'dėshironi ta bėni kėtė.
Nga ana tjetėr, nėse seksioni i poshtėm ėshtė mė i gjatė, keni tė bėni me njė person tė kontrolluar nga logjika. E keqja nė njė situatė tė tillė ėshtė se kėsaj femre mund t'i mungojė dėshira pėr tė rrezikuar. Juve mund t'ju duket tepėr zbavitėse diēka qė ajo e quan thjesht budallallėk. Procedoni me kujdes

    Ora ėshtė 10/12/2018, 02:48