“Te dua”: Eshte ai qe e thote i pari!!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje “Te dua”: Eshte ai qe e thote i pari!!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 7/2/2012, 15:58Vajzat jane me te kujdesshme dhe me te ngadalta Shen Valentini po afrohet dhe te dashuruarit po pergatiten, kush me shume e kush me pak, per ta festuar me perkdhelje dhe fjale dashurie.

Disa njerez do te rikonfirmojne ndjenjat e tyre per partnerin dhe do t’i deklarojne ndoshta ato per here te pare. Por ka shume mundesi qe te jete ai, dhe jo ajo, per te bere perpara.

Meshkujt ne fakt duket se kane me shume gjasa te shprehin dashurin e tyre dhe ta pohojne me dy fjale; “Te dua”, edhe pas pak kohesh pasi del me ate. Ndersa femra eshte me me kembe ne toke.

Sipas nje studimi te koheve te fundit te studiuesve amerikane te Universitetit te Pensilvanise, kane publikuar rezultatet ne Journal of Social Psychology. Dhe nga keto rezultate, rezulton se ne 171 te rinj ne moshen 25 vjec, meshkujt jane ato qe deklarojne me me lehtesi dhe shpejtesi ndjenjat e tyre. 64 per qind te djemve kane pranuar faktin se kane thene te paret “te dua” te dashures se tyre.

Vajzat jane me te kujdesshme dhe vetem 18 per qind te rasteve jane “zberthyer” dhe kane shqiptuar fjalet te parat. Te dhenat e mbledhura tregojne ne fakt nje mosperputhje mes realitetit dhe mitit; shumica e te intervistuarve, si meshkuj dhe femra, besonin se ishin femrat ato qe dashuroheshin me pare, sic mund te ishin ato gjithmone qe benin hapin e pare per tu shprehur. Sic u permend me siper, ne realitet gjerat shkojne ndryshe, meshkujve mesatarisht i duhen vetem dy jave per te kuptuar nese jane te dashuruar, ndersa femrave i duhen dy muaj.

Pra eshte mashkulli ai qe bie i pari ne dashuri? Ndoshta sepse eshte me sensibel nga sa duket? Ndoshta jo. Sipas hulumtuesve shpjegimi mund te jete, te pakten ne disa raste, me shume prozaike. Ne parktike ai e thote me nxitim sepse ka qellime te tjera…si te perfundoje sebashku me ate nen carcafe. ”Cdo strategji e dobishme per nje qellim seksual do te jete e kendshme per burrat, duke perfshire edhe deklaratat e dashurise, shprehen shkencetaret per Daily Mail, kjo shpjegon perse grate kane tendence te jene me te kujdesshme ne dashuri dhe ne shprehjen e ndjenjave”. Njeriu ndonjehere ngaterron dashurine me deshiren seksuale dhe mund te jene te shtyre, per te levizur ngjarjet ne nje drejtim te caktuar.

“Mund te thuhet se per meshkujt qe dashurohen dhe shpallin dashurine te paret, mund te shpjegohet si nje “nenprodukt” mashkullor ekuivalence e dashurise me deshiren seksule”, perfundojne hulumtuesit.

Si te kuptojme atehere se ajo qe deklaron ai eshte dashuria e sinqerte apo nje impuls seksual? Zbulimi varet si dhe sa jeni te gatshem te rrezikoni, dhe ndoshta per Shen Valentin eshte me shume. InfoalbaniaE ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 18/6/2018, 22:46