Dhjetė ngjarje qė kanė shėnuar 6 shkurtin nė vite… !!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Dhjetė ngjarje qė kanė shėnuar 6 shkurtin nė vite… !!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 6/2/2012, 10:25

Dhjetė ngjarje qė kanė shėnuar 6 shkurtin nė vite… !! Elisabeta

1952 - Mbreti i Britanisė Xhorxh VI vdiq nė moshėn 56 vjeēare, dhe vajza e tij Elizabeta II u shpall Mbretėreshė.

1778 - Franca njohu pavarėsinė e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės dhe nėnshkroi njė traktat pėr ndihmė nė Paris.

1788 - Masaēusets bėhet shteti i gjashtė nė SHBA qė ratifikoi Kushtetutėn.

1899 - Lufta spanjolle-amerikane mbaroi.

1904 - Ministri i Jashtėm i Japonisė shkėputė tė gjitha lidhjet me Rusinė, duke cituar taktikat e vonesės nė bisedimet mbi Manēurinė.

1916 - Gjermania pranon pėrgjegjėsinė e plotė pėr incidentin Lusitania, dhe njeh tė drejtėn e Shteteve tė Bashkuara pėr tė kėrkuar dėmshpėrblim.

1936 - Adolf Hitler hap Lojėrat Olimpike Dimėrore.

1945 - Muzikanti Bob Marlei u lind nė Xhamajka.

1964 - Parisi dhe Londra bien dakord pėr tė ndėrtuar njė tunel hekurudhor nėn kanalin anglez.

2000 - Zonja e Parė Hillari Klinton nisi kandidaturėn e saj tė suksesshme pėr Senatin amerikan. /BotaSot/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 22/8/2019, 01:36