Amerikanja mė e shpejta!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Amerikanja mė e shpejta!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 5/2/2012, 19:36

Amerikanja mė e shpejta! Julia_Mancuso_

Skiatorja austriake Anna Fenninger ėshtė renditur e dyta, duke e pasur kohėn mė tė ngadalshme pėr 13 tė qindtat e sekondės se sa e para nė disiplinė e super - sllallomit.

Amerikanet se amerikanet dominuan edhe garėn nė disiplinėn e super-sllallomit nė ski qė u mbajt nė qendrėn e skive nė Garmisch-Partenkirchen tė Gjermanisė. Njė ditė mė parė amerikanja Lindsey Vonn shėnoi fitoren e 50-tė nė disiplinėn e lėshimit, ndėrsa tė dielėn nė skenė doli edhe njė amerikane. Ėshtė fjala pėr Julia Mancuso, e cila ka treguar paraqitje fenomenale nė shteg. Ajo ka rrėshqitur me dinakėri dhe nė mėnyrė tė pėrsosur, duke e zėnė pozitėn e parė me kohė tė kaluar 1:20,50 minuta. Ishte njė fitore e madhe pėr amerikanet, kur kihet parasysh konkurrenca shumė e fortė, por edhe njė rivalitet tepėr i madh nė shteg. Skiatorja austriake Anna Fenninger ėshtė renditur e dyta, duke e pasur kohėn mė tė ngadalshme pėr 13 tė qindtat se sa e para. Austriakja dėshmoi cilėsitė e saja, por vėshtirė e ka pasur tė sfidojė amerikanen e disponuar dhe qė ka treguar nivel tė lartė nė shteg. Tina Weirather nga Lieteshtajni ishte mė e ngadalshme pėr 45 tė qindtat e sekondės se Mancuso, por pozita e tretė megjithatė ėshtė kėnaqshme pėr tė. Maria Höfl-Riesch nga Gjermania ėshtė pritur tė ketė njė paraqitje paksa mė tė mirė, por si nė disiplinėn e lėshimit tė shtunėn, po ashtu edhe tė dielėn nė super-sllallom, zuri pozitėn e katėrt. E veēanta e gjermanes ka qenė se pėr dallim nga disiplina e lėshimit, nė super-sllallom pati paraqitje mė tė mirė, sepse ishte larg tė parės pėr vetėm 55 tė qindtat e sekondės. Nė renditjen e pėrgjithshme tė disiplinės sė super-sllallomit, amerikanja Lindsey Vonn prin me 313 pikė, duke e lėnė pas Anna Fenninger me 293 pikė e Julia Mancuso me 269 pikė. Vonn ėshtė e para me 1350 pikė edhe nė renditjen e pėrgjithshme tė Kupės sė Botės. Skiatorja nga Sllovenia Tina Maze ėshtė e dyta me 868 pikė, ndėrsa Maria Höfl-Riesch ėshtė e treta me 796 pikė, kurse austriakja Elisabeth Görgl radhitet e katėrta me 678 pikė, pastaj bashkėkombėsja e saj Anna Fenninger me 667 pikė etj.

Rezultatet

1. Julia Mancuso (SHBA) 1:20,50
2. Anna Fenninger (Austria) 0,13
3. Tina Weirather (Lieteshtajni) 0,45
4. Maria Riesch (Gjermania) 0,55
5. Elena Curtoni (Italia) 0,79
6. Marie Arvier (Franca) 0,80
7. Elisabeth Görgl (Austria) 0,83
8. Johanna Schnarf (Italia) 0,97
9. Stefanie Moser (Austria) 1,07
10. Daniela Merighetti (Italia) 1,07E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 24/6/2019, 11:06