Kam ne koke vetem dashurine!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Kam ne koke vetem dashurine!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 27/12/2011, 00:33Sipas nje studimi i referuar nga nje studim i publikuar ne revisten amerikane The new scientist, Andreas Bartels dhe Semir Zeki te Universitetit te Londres kane arritur te lokalizojne dashurine, te cilen e kane identifikuar si nje pjese te vecante te aktivitetit cerebral. Ndjenja na ben te verber, dhe kjo nuk i shpetoi dot rezonances se skanerit...

Zemra ka arsyet e veta... dhe skaneri i njeh!

Dy studiuesit kane kane bere disa eksperimente dhe gjeja me e rendesishme per kete eksperiment ishte te dashuruarit marrezisht. Mes shume pergjigjesh te marra nga 17 vullnetare: 11 femra dhe 6 meshkuj, pasi perdoren makinen e te vertetes per te verifikuar emocionet, ekipi tregoi disa foto te te dashurit/dashures dhe me pas foto te ndonje mikeshe/miku te partnerit. Ndersa foto e miqve nuk provokuan asnje efekt vizibel, pamja e partnerit dergoi ne 4 pjese te trurit te tyre e cila ishte jo e aktiviaur ne nje aktivizim total.Kerkuesit pranuan se mbeten te habitur nga diferenca mes dy tipeve lidhjesh.

Te gjithe njesoj para dashurise

Keto pjese te trurit jane te njejtat qe aktivizohen ne stade euforike te prodhuara nga substanca psikoaktive si kokaina. Ky studim eshte nje nder te paret qe analizon aktivitetin cerebral se bashku me ndjenjat e dashurise. Nga eksperimentet nuk doli asnje diference domethenese mes reagimeve te meshkujve dhe femrave. /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 12/12/2018, 00:18