Tė biesh nė dashuri humbet kontrollin!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Tė biesh nė dashuri humbet kontrollin!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 20/12/2011, 10:30Tė biesh nė dashuri ėshtė njėsoj si tė humbasėsh kontrollin e vetes. Tashmė kėtė e konfirmon edhe njė studim i realizuar nga njė grup shkencėtarėsh amerikanė.

Nuk ėshtė diēka e thjeshtė pėr t’u thėnė, por dashuria ka tė njėjtin efekt si droga, aq sa tė bėn tė humbasėsh kontrollin e vetes, tė mendjes dhe tė arsyes.

Nė fazėn e parė tė rėnies nė dashuri nuk ka mė gjė tjetėr nė kėtė botė pėrveē njeriut qė dashurojmė. Gjithkush do tė donte tė vinte nė njė farė mėnyre nė kėtė lloj gjendjeje si tė dehuri. Tashmė e dimė qė tė gjitha ndjenjat drejtohen nga truri, ashtu edhe rėnia nė dashuri. Studiuesit e trurit kanė matur pėrmes tomografisė kompjuterike veprimtarinė e trurit tė njerėzve tė rėnė nė dashuri.Rezultati vjen pas analizės sė 2500 imazheve tė trurit tė 17 studentėve qė janė pėrfshirė nė njė marrėdhėnie tė re dashurie. Grupi i shkencėtarėve ka krijuar njė hartė tė ndryshimit tė fluksit tė gjakut dhe disa pjesė tė trurit qė prodhojnė ose marrin dopaminė, njė substancė qė hyn nė sistemin e qarkullimit tė gjakut kur dėshirohet apo pritet diēka nė shkėmbim.

Rezultati ishte i qartė: me tė rėnit nė dashuri rritet edhe prodhimi i dopaminė, gjė qė shkaktonte tė njėjtat reagime dhe veprime tė organizmin njėsoj sikur njerėzit tė ishin tė uritur ose tė etur duke pasuar me emocione tė forta edhe mė primitive qė rriteshin progresivisht, ndėrsa edhe marrėdhėnia intensifikohej.

Kur je i pėrfshirė i tėri nė njė dashuri tė fortė romantike humbet kontrollin e vetes dhe bėhesh tėrėsisht irracional”, pohon psikologu Fisher, duke shtuar se “kjo ėshtė edhe arsyeja se pse shumė herė bėn edhe gjėra pa kuptim apo tėrėsisht absurde.

Studimi i sjelljeve qė e bėjnė njė ēift tė qėndrueshėm ėshtė njė nga tendencat mė tė fundit tė fushave tė kėrkimeve tė psikologjisė moderne. Rezultatet e marra prej tyre janė gjithnjė shumė interesante dhe zbardhin disi sjelljen e humanėve gjatė pėrjetimit tė emocioneve tė forta qė lidhet kryesisht me dashurinė dhe procesin e rėnies nė dashuri dhe impulse tė tjera qė lidhen me tė.

Ēfarė tregojnė dhuratat pėr njė femėr

Harrojini dhuratat e shtrenjta dhe bizhuteritė e luksit. Ofrimi i pijeve dhe njė darke jashtė ėshtė mėnyra mė e mirė pėr tė bėrė pėr vete gratė. Kėshtu thonė shkencėtarėt e Universitetit “College” tė Londrės, tė cilėt kanė krijuar njė formulė matematike dhe kanė pėrcaktuar njė model pėr tė gjetur mėnyrėn mė tė mirė pėr tė bėrė pėr vete femrat.

Rezultatet e kėrkimit tregojnė qė dhuratat e shtrenjta tregojnė qėllimet serioze tė njė mashkulli, por e bėjnė pre tė lehtė tė “gjuetareve” tė parasė, tė gatshme pėr ta lėnė pasi kanė pranuar dhuratėn. “Meshkujt zakonisht nuk u dhurojnė dhurata tė shtrenjta femrave, pėr tė cilat nuk kanė interes me afat tė gjatė.
Dhe vajzave nuk u bėjnė pėrshtypje dhuratat e lira. Duke ofruar si dhuratė darkė apo ftesė pėr nė teatėr, meshkujt nuk paguajnė asgjė nėse ftesa refuzohet. Nėse femrat nuk janė tė interesuara, rrallė do tė ndodhė qė tė pranojnė ftesėn”, pohojnė shkencėtarėt londinezė. Studiuesit thonė qė dhuratat bėn pjesė nė joshjen si pėr njerėzit, ashtu dhe pėr speciet e tjera. Tėrheqja fizike ėshtė njė element i rėndėsishėm, por edhe dhuratat ndihmojnė.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 17/10/2018, 09:12