Sa kohė na duhet qė tė dashurohemi?!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Sa kohė na duhet qė tė dashurohemi?!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 28/11/2011, 17:49Pėr tė rėnė nė dashuri, mjafton vetėm 1/5-a e sekondės dhe kur kjo ndodh, keni tė njėjtat ndjenja tė euforisė qė ju pushtojnė kur merrni kokainė.Kjo ėshtė zbuluar nga njė studim i kryer prej studiuesve nga universiteti i Sirakuzės, i publikuar nė gazetėn e “Mjekėsisė Seksuale”, njė rezultat ky qė nxjerr pėrgjigjien e pyetjes nėse zemra apo truri na bėjnė tė biem nė dashuri dhe tė humbasim arsyen.

Por edhe nėse themi se zemra nuk mund tė kontrollohet, dashuria duket se ėshtė njė ndjenjė shumė mė tepėr “shkencore” nga sa duket dhe ėshtė e lidhur me trurin mė shumė se sa ne mendojmė.

Kjo pasi kur ju bini nė dashuri, atje janė 12 zona tė trurit tė cilat punojnė sė bashku pėr lirimin e kimikateve qė ndihmojnė krijimin e euforisė, tė tilla si oxytocin dopamine dhe adrenalina, qė janė tė pėrfshira nė funksionet njohėse shumė tė sofistikuara.

Stephanie Ortigue, koordinatore e studimit pohon: “Unė do tė thoja se truri, por edhe zemra, tė lidhura bashkė, shkaktojnė konceptin e dashurisė dhe formohen nga dy proceseve qė depėrtojnė nga truri nė zemėr dhe anasjelltas”.Pėr shembull, aktivizimi i pjesėve tė trurit mund tė gjenerojė stimulim nė zemėr, i njohur si fluturat nė stomak.
Kjo studiuese ka gjetur gjithashtu edhe se nivelet e rritjes sė gjakut, janė njė faktor nervor qė vihet re vetėm te ēiftet qė kanė rėnė nė dashuri.Kjo molekulė luan njė rol tė rėndėsishėm nė kiminė sociale tė njeriut dhe goditjen rrufe tė dashurisė. Kėto rezultate, – vazhdon Ortigue, – konfirmojnė se dashuria e ka njė bazė shkencore dhe kur gabojmė, kjo ndodh pėr shkak tė stresit emocional dhe depresionit”.
Ikub.alE ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 15/12/2018, 06:17