Fjalėkalimet mė tė kėqija: “Password” dhe “123456”

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Fjalėkalimet mė tė kėqija: “Password” dhe “123456”

Mesazh nga LePuRuShJa prej 28/11/2011, 17:42

Fjalėkalimet mė tė kėqija: “Password” dhe “123456” Images

Kompania SplashData nga Kalifornia thotė se fjalėkalimi (password-i) mė i shpeshtė qė e pėrdorin shfrytėzuesit e rrjetit social Facebook ėshtė fjala “password”.

SplashData, ka ftuar tė gjithė ata qė e pėrdorin si fjalėkalim fjalėn “password” ose ndonjė fjalėkalim tjetėr tė pasigurt nė listėn qė e ka publikuar sikurse janė “123456”, “abc123”, “iloveyou” etj. Qė menjėherė ta ndryshojnė atė nė ndonjė mė tė sigurt.

"Hakerėt munden shumė lehtė tė thyejnė llogari tė ndryshme duke pėrsėritur fjalėkalimet e shpeshta," thotė Morgan Slain, shef i ekzekutivit tė SplashData. "Edhe pse njerėzit inkurajohen qė tė krijojnė fjalėkalime tė vėshtira, shpesh vendosin ti pėrdorin ato qė lehtė qėllohen, duke ju nėnshtruar rrezikut nga mashtrimet dhe vjedhja e identitetit."

SplashData sė fundit ka dal me njė listė tė fjalėkalimeve tė rrezikuara, pasi qė rrjeti social Facebook ka njoftuar se hakerėt provojnė tė thyejnė rreth 600,000 fjalėkalime nė ditė. Rrjeti social Facebook ka rreth 800 milion anėtar.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 19/6/2019, 11:30